20 lat przyjaźni "Przyjaciół". "To kultowy serial"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2014 18:00
Minęła 20. rocznica premiery legendarnego serialu "Przyjaciele", amerykańskiej produkcji, dzięki której międzynarodową karierę zrobili m.in. Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow i Matt LeBlanc.
Audio
  • O historii i fenomenie serialu "Przyjaciele" opowiadają Błażej Hrapkowicz i Łukasz Muszyński (Czwórka/Tędy po trendy)
Aktorce Jennifer Aniston serial Przyjaciele otworzył drzwi do międzynarodowej kariery
Aktorce Jennifer Aniston serial "Przyjaciele" otworzył drzwi do międzynarodowej kariery Foto: PAP/Dennis Van Tine

Serial "Przyjaciele", czyli "Friends", to komediowa opowieść, stworzona przez Martę Kaufmann i Davida Crane'a, nadawana przez amerykańską stację NBC. To historia sześciorga młodych ludzi, mieszkających na nowojorskim Manhattanie - w tym rolach Aniston, Cox, Kudrow, LeBlanc, a także  Matthew Perry i David Schwimmer - którzy wspierając się wzajemnie, starają się robić kariery i zarabiać pieniądze, każdy w innej branży.

W Polsce emitowano go od 1994 przez 10 sezonów i niemal cały ten czas kolejne odcinki cieszyły się niesłabnącą popularnością. Ostatecznie serial zobaczyli mieszkańcy ponad 100 krajów, a ostatni odcinek w USA obejrzało ponad 50 mln. widzów.

Jak zgodnie przyznają krytycy filmowi Łukasz Muszyński z Filmwebu i Błażej Hrapkowicz, dziennikarz Czwórki, "Przyjaciele" to serialowy fenomen na skalę światową. - Każdy serial komediowy w formule sitcomu, jest bardzo dobrą propozycją na weekend. To skondensowana pigułka rozrywkowa, 20 minut dobrej zabawy - argumentuje Muszyński.

Zobacz także: Blog filmowy Błażeja Hrapkowicza <<<

Ale to nie jedyna zaleta serialu, która - być może - zadecydowała o jego wyjątkowości. - "Przyjaciele" mają ten niesamowity walor, że są serialem inteligentnym, bardzo zabawnym. Twórcy posługują się nie tylko humorem slapstickowym, ale także sarkazmem - przekonują krytycy.

Zobacz więcej: Na co warto iść do kina w tym tygodniu? <<<

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania z audycji "Tędy po trendy", by dowiedzieć się więcej o kultowym serialu "Przyjaciele".

(kd/bch)

Czytaj także

Denzel Washington - Elvis Presley X muzy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 11:50
Do kin wchodzi właśnie film "Bez litości" w reżyserii Antoine'a Fuqua. W głównej roli wystąpił Denzel Washington. Aktor, który 28 grudnia 2014 roku będzie obchodził 60. urodziny, jest jedną z ikon współczesnego kina. - Wielka charyzma i wyrazista osobowość - tak o Washingtonie powiedział w Czwórce Michał Walkiewicz, ekspert filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Damięcki: mam chyba za dużo empatii

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 16:30
Aktor Mateusz Damięcki znany jest widzom m.in. z filmu "Kochaj i tańcz" (2013, reż. Bruce Parramore), ale także z teatralnych scen. Prywatnie Damięcki dał się poznać jako pasjonat podróży i człowiek od zawsze ciekawy świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patryk Vega: w "Służbach specjalnych" nie ma ani jednej sceny, która nie mogłaby się naprawdę zdarzyć

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 15:40
W "Pitbullu" sportretował środowisko policjantów. By nie zostać uznanym za "specjalistę od kina policyjnego", zaczął robić komedie. Teraz powraca ze "Służbami specjalnymi". - To obraz polskiego wywiadu we współczesnej Polsce, który działa na styku polityki, mediów, biznesu i świata przestępczego - mówi Patryk Vega, gość "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń