Etnodesign święci triumfy. Skąd ta moda?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 13:15
Folklor zawrócił designerom w głowie. W Polsce możemy zaobserwować prawdziwą modę na wszystko, co zawiera w sobie elementy kultury ludowej.
Audio
  • Etnodesign to również wielokrotne wykorzystanie produktów, nadawanie im drugiego życia (Czwórka/Tędy po trendy)
Produkty wykorzystujące kulturę ludową przestają już kojarzyć się z kiczowatą, przaśną Cepelią
Produkty wykorzystujące kulturę ludową przestają już kojarzyć się z kiczowatą, przaśną "Cepelią"Foto: Tomasz Gzell / PAP

Etnomoda, etnosmaki, folk przenikający do muzyki popularnej - to tylko niektóre elementy etno misz-maszu. Etnodesign przestaje się już kojarzyć z "Cepelią" i czymś kiczowatym, do czego niektórym wstyd się przyznać. - Próbujemy odnaleźć swoje korzenie w świecie postępującej globalizacji. Chcemy się wyróżnić i czuć dumę z tego, co nasze. Etnodesign daje nam mnóstwo możliwości - opowiadała Alena Trafimava.
Projektantka podkreśliła, że chodzi o więcej niż same wzory, bo istotne jest chociażby wielorazowe użycie materiału. - Wieś kiedyś była biedna. Gdy coś nie nadawało się już do noszenia, robiono z tego chodniczek - dodała.
Trafimova i etnolożka Anna Chlebicka opowiedziały o najnowszych trendach w etnodesignie. Zdradziły też, jakie produkty cieszą się największym powodzeniem.

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzą: Aleksandra Jasińska i Kamil Jasieński

Gość: Alena Trafimava (projektantka), Anna Chlebicka (etnolożka)

Data emisji: 22.02.2015

Godzina emisji: 11.00

ac/ag

Czytaj także

Nauka szycia jak psychoterapia

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 11:00
Historia sztuki krawieckiej sięga XII wieku. - Dziś to rzemiosło przeżywa renesans i ludzie znów chcą robić coś tylko dla siebie - przekonują dziewczyny ze Splotu Artystycznego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świadoma moda, czyli etyka na wieszaku

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 14:00
- Sieciówki to nie jedyne wyjście, żeby dobrze wyglądać - tłumaczą pomysłodawczynie. - Proponujemy alternatywne rozwiązania, dzięki którym możemy pomóc innym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sokołowska-Pronobis: dziś w modzie liczy się dobry pomysł

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 16:20
- Młodzi projektanci w Polsce to ludzie świadomi, zdeterminowani. Wiedzą, co chcą w życiu robić i co jest ich siłą - mówi Joanna Sokołowska-Pronobis, łowca modowych talentów.
rozwiń zwiń