Wokulski - nieźle lokował pieniądze, gorzej - uczucia

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 12:00
Z okazji Narodowego Czytania Lalki przypominamy postać Wokulskiego, głównego bohatera powieści Prusa. To warszawski przedsiębiorca nieszczęśliwie zakochany w arystokratce Izabeli Łęckiej.
Audio
  • O Stanisławie Wokulskim, bohaterze "Lalki", opowiadają Jan Jurkowski i Marek Hucz z Grupy Filmowej Darwin (Tędy po trendy/Czwórka)
  • Jan Jurkowski i Marek Hucz z Grupy Filmowej Darwin o Izabeli Łęckiej (Tędy po trendy/Czwórka)
  • Aktorzy czytają "Lalkę" Bolesława Prusa (Nowiny Radiowej Czwórki)
  • Relacja Katarzyny Węsierskiej z Narodowego Czytania Lalki w Ogrodzie Saskim w Warszawie (Nowiny Radiowej Czwórki)
Grająca rolę Izabeli Łęckiej Kinga Preis i Bartosz Porczyk jako Wokulski podczas próby spektaklu Lalka w Teatrze Polskim we Wrocławiu, 2008 r.
Grająca rolę Izabeli Łęckiej Kinga Preis i Bartosz Porczyk jako Wokulski podczas próby spektaklu "Lalka" w Teatrze Polskim we Wrocławiu, 2008 r.Foto: PAP/Adam Hawałej

Wokulski pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej, a do majątku doszedł dzięki własnej pracy, kontaktom i odrobinie szczęścia.

Czytaj dalej
książka 1200.jpg
"Lalka" dziś. Co kryje się w powieści Prusa?

- Sporo pieniędzy zostawiła mu żona, która szybko umarła. To był wspaniały kupiec, biznesmen i przyjaciel. Człowiek, wielkiego serca, wielkiego gestu i wielkich rozterek. Serce oddał pannie Izabeli, dobry, ale nieszczęśliwy człowiek - komentują postać Wokulskiego Jan Jurkowski i Marek Hucz z Grupy Filmowej Darwin.

Youtuberzy zdradzają też, co myślą o pięknej, ale rozhisteryzowanej i próżnej Izabeli Łęckiej.

W tym roku cała Polska przypomina sobie "Lalkę" za sprawą kolejnej odsłony Narodowego Czytania. Impreza odbywa się w sobotę (5 września) w całej Polsce. Polskie Radio transmituje na żywo warszawskie czytanie zainaugurowane w Ogrodzie Saskim przez parę prezydencką.

Zobacz: Narodowe Czytanie "Lalki" - serwis specjalny i transmisja na żywo >>>

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Data emisji: 5.09.2015

Godzina emisji: 10.00

mg/bch

Czytaj także

Awangardowa "Lalka" bohaterką Narodowego Czytania

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 02:32
- Bolesław Prus miał poczucie, że moment, gdy powstała "Lalka", były czasem na zmianę w zasadach pisarstwa realistycznego, dlatego nazywam go realistą po przejściach - mówi historyk literatury prof. Ewa Paczoska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowe Czytanie. Cała Polska czyta dziś "Lalkę" Bolesława Prusa

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 13:59
Po "Zemście", "Potopie" i "Panu Tadeuszu" przeszedł czas na "Lalkę". Maraton z wybitnym dziełem Bolesława Prusa rozpoczął się o godz. 11. Potrwa 10 godzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowe Czytanie "Lalki". "Był już najwyższy czas"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 10:18
- Wielu naukowców podkreśla, że "Lalka" to największa polska powieść, która dorównuje tym wielkim, zachodnim dziełom Balzaca, Hugo, czy Jane Austen - mówi Krzysztof Dudek, szef Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń