Nigdy nie będę jak moja mama! Jak nie powielać błędów rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 12:20
Uczestnicząc w sztafecie pokoleń nasiąkamy pewnymi zachowaniami. - Bardzo często postępujemy tak, jak wobec nas albo wobec innych osób postępowali nasi rodzice - wyjaśnia psycholog Martyna Figurska. - Dotyczy to zarówno zachowań, które nam się podobają, jak i tych, które trudno nam było zaakceptować. Czy zatem jesteśmy "skazani" na powtarzanie różnych rodzinnych sytuacji?
Audio
  • Jak uczestniczyć w sztafecie pokoleń i powielać tylko dobre wzorce? (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Pewne cechy dziedziczymy po rodzicach w genach, pewne zachowania przejmujemy nieświadomie. Jak korzystać tylko z dobrych wzorców - radzi zaproszony do studia Czwórki psycholog
Pewne cechy dziedziczymy po rodzicach w genach, pewne zachowania przejmujemy nieświadomie. Jak korzystać tylko z dobrych wzorców - radzi zaproszony do studia Czwórki psycholog Foto: Glow Images/East News

To, co wynosimy z rodzinnego domu jest dla nas oczywiste i często nieświadome. Dlatego o tym, że dźwigamy bagaż zachowań najszybciej zdajemy sobie sprawę, gdy konfrontujemy się z innymi ludźmi. - W dzieciństwie przyjmujemy rózne rodzaje zachowań bez zadawania pytań - mówi gość Czwórki. - I tak, jeśli wychowywaliśmy się w rodzinie, w której często wybuchały kłótnie, będzie to dla nas normalne. Jeśli więc na naszej drodze pojawi się osoba pochądząca z domu, w którym nie było takich praktyk, zdamy sobie sprawę, że to nie jest standard.

Czytaj także: Jak odkryć swoje mocne strony? >>>

Podobnie dzieje się, kiedy już w dorosłym życiu wchodzimy w regularne związki. W takiej relacji możemy przejrzeć się jak w zwierciadle. -  Zdarza się, że konfrontacja może być dla nas bolesna. Na przykład wtedy, gdy zdamy sobie sprawę, że nasze życie nie jest satysfakcjonujące - tłumaczy rozmówczyni Tomasza Kosiorka. - Wtedy też możemy się przyłapać na tym, że powielamy schematy, które wynieśliśmy z domu. Tak to już jest, że przeszłość zazwyczaj gdzieś nas dopada. Warto być na to przygotowanym i nie zamiatać problemów pod dywan.

Jeśli jesteśmy z czegoś nie zadowoleni, coś nam się w naszym zachowaniu nie podoba - powinniśmy to przeanalizować. - To, co produkujemy w swoich zachowaniach, zawsze jest na bazie przeżywanych przez nas emocji - wyjaśnia Martyna Figurska. - Możemy zająć się tym samemu, możemy zwrócić się o pomoc do najbliższych przyjaciół albo do specjalisty.

Jakie problemy wymagają konsultacji psychologicznej i gdzie można szukać pomocy - dowiesz się słuchając nagrania z "Trybu głośnomówiącego".

Z psycholog Martyną Figurską rozmawiał Tomasz Kosiorek.
(kul, ac, kd)

Czytaj także

Mindfulness - bo liczy się tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 11:00
- Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile sił i czasu tracimy niepotrzebnie na dywagacje poświęcone przeszłości i przyszłości. Mindfulness ma na celu to, abyśmy jak najlepiej wykorzystywali chwilę obecną - powiedział w Czwórce psychiatra, dr Paweł Holas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emocje przydają się w życiu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 09:00
Jako nastolatkowie pragniemy wygnać emocje ze swoich głów, ujarzmić je, a nawet pozbyć się ich. Okazuje się, że to czas rozwoju emocjonalnego, który w późniejszym życiu przynosi nam wiele korzyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tryb głośnomówiący" - psychologiczna audycja w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 14:10
Od 29 września Radiowa Czwórka wystartuje w odświeżonej formie. W nowej ramówce pojawi się psychologiczna audycja "Tryb głośnomówiący", którą poprowadzi Tomasz Kosiorek.
rozwiń zwiń