Mindfulness - bo liczy się tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 11:00
- Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile sił i czasu tracimy niepotrzebnie na dywagacje poświęcone przeszłości i przyszłości. Mindfulness ma na celu to, abyśmy jak najlepiej wykorzystywali chwilę obecną - powiedział w Czwórce psychiatra, dr Paweł Holas.
Audio
  • O mindfulness wyczerpująco opowiedział dr Paweł Holas - psychiatra (Czwórka/Na cztery ręce)
  • Jaka jest wiedza respondentów na temat mindfulness? Sonda Czwórki (Czwórka/Na cztery ręce)
Mindfulness to podejście i techniki rozwijające umiejętności świadomości naszego ciała, treści pojawiających się w świadomości
Mindfulness to podejście i techniki rozwijające umiejętności świadomości naszego ciała, treści pojawiających się w świadomościFoto: Glow Images

Termin mindfulness jest czasem tłumaczony w języku polskim jako uważność, uważna obecność lub też pełnia obecności. - Czasem jeszcze trafić można na tłumaczenie tego, niezbyt celnie, jako świadomość, chociaż to rzeczywiście w istotnym sensie referuje do świadomości i ma z nią związek - tłumaczył w audycji "Na cztery ręce" dr Paweł Holas, psychiatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego definicja mindfulness to w pełni świadome przeżywanie tego, co dzieje się w danej chwili z pozycji obiektywnego obserwatora. - A więc bez oceniania, a z pełną otwartością - zaakcentował.
Człowiek przez większość czasu w swoich myślach wraca do przeszłości, myśląc o wydarzeniach, które miały już miejsce i rozważając, czy postąpił słusznie i co mógł zrobić inaczej, lub ucieka w przyszłość. - Na osi czasu najrzadziej jesteśmy, paradoksalnie, w pełni świadomi chwili obecnej. I właśnie tym jest uważność i trening uważności, aby tę zdolność, z którą się rodzimy i z czasem odrobinę tracimy, przywrócić ku pełniejszemu funkcjonowaniu - wyjaśniał gość.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wycisz się - organizm będzie Ci wdzięczny!

W ramach treningu mindfulness pracujemy z ciałem, emocjami oraz myślami. Mindfulness to podejście i techniki rozwijające umiejętności świadomości naszego ciała, treści pojawiających się w świadomości. - To jest to coś, co się może zdarzyć, kiedy zamkniemy oczy, co ułatwia skupienie uwagi, i otworzymy w pełni na chwilę obecną. Musimy odciąć się od tego, co podpowiada nam mózg, pracujący i "mówiący" do nas bez przerwy i spróbować samemu wejść w kontakt z doświadczeniem - starał się jak najbardziej obrazowo przedstawić temat Holas.

foto:
foto: Glow Images

Co istotne, celem treningu nie jest osiągnięcie relaksacji albo poczucia szczęścia, tylko dążenie do umiejętności reagowania w sposób obiektywny na wydarzenie w danej chwili. Medytacja pomaga więc nam oduczyć się starych schematów funkcjonowania naszego umysłu.
Więcej o zagadnienienu mindfulness w zapisie audycji "Na cztery ręce".
ac/kd

Czytaj także

Muzyka w nauce (raczej) nie pomaga

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 15:40
Nie sposób jednoznacznie stwierdzić czy słuchanie muzyki pomoże nam w nauce, czy przeszkodzi. Zdania ekspertów są podzielone.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lęki i fobie - z tym można żyć i się uporać

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 09:20
- Lęki to głupie zachowania mądrych ludzi - stwierdził kiedyś Albert Ellis. Psychiatra, dr Agnieszka Popiel jest zdania, że ta sentencja doskonale oddaje istotę sprawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas wolny jako pojęcie abstrakcyjne

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 09:00
W pogoni za świadectwami ukończenia kolejnych kursów, certyfikatami językowymi i szkoleniami, które można wpisać CV, coraz częściej zapominamy o odpoczynku. Chwile przeznaczone na relaks odkładamy na czas bliżej nieokreślony. Dokąd prowadzi ten wyścig?
rozwiń zwiń