Jak odnieść sukces? Zacznij doceniać to, co masz!

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 11:00
Sukces to słowo-klucz do zrozumienia dzisiejszych czasów. Czy także gwarant szczęśliwego życia? - Porównywanie swoich osiągnięć z tym, co mają ludzie z pierwszych stron gazet jest kompletnie bez sensu - uważa psycholog Aneta Bartnicka-Michalska. - Nauczmy się mierzyć sukces własną miarą. Wtedy łatwiej będzie o spełnienie.
Audio
  • Czy istnieje sprawdzony przepis na sukces? (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Nie istnieje jedna recepta na sukces. Najważniejsze jednak to, doceniać wszystkie swoje osiągnięcia
Nie istnieje jedna recepta na sukces. Najważniejsze jednak to, doceniać wszystkie swoje osiągnięcia Foto: Glow Images/East News

Steve Jobs, Bill Gates odnieśli sukces, który widać gołym okiem. Zdobyli duże pieniądze i sławę. Ale przecież po świecie nie chodzą sami ludzie sukcesu. Albo inaczej - chodzą ludzie różnych sukcesów.

- Sukces, który łączy się z bogactwem i wpływami, jest najbardziej zauważalny - mówi Aneta Bartnicka-Michalska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. - Ale przecież nie wszystko sprowadza się do liczby zer na koncie. Są osoby, dla których sukces to udana i szczęśliwa rodzina albo sprawiająca frajdę życiowa pasja.

Czytaj także: Odkryj swoje mocne strony - poczujesz się lepiej >>>

Eksperci twierdzą, że dążenia do sukcesu każdy może się nauczyć, każdy też może sukcesem zarządzać. Najważniejsze jednak jest, by nie umniejszać swoich osiągnięć i nie porównywać ich z sukcesami ludzi z kolorowych gazet.

- Nie możemy zapominać o sukcesach dnia codziennego, które może nie są spektakularne, ale wyznaczają nasze poczucie skuteczności i wartości - przekonuje psycholog. - Tymczasem dziś zdarza nam się zapominać o tym, co udaje nam się zdziałać w naszym mikroświecie. Potwierdzenia szukamy na zewnątrz. Oczekujemy pochwał i zachwytów, a kiedy tego nie dostajemy, zaczynamy odczuwać frustrację. Zupełnie niepotrzebnie.

Zobacz: Jak nie powielać błędów rodziców? >>>

Zdaniem gościa Czwórki, żeby odnieść sukces należy wytyczyć sobie realne cele, ale nie dążyć do nich za wszelką cenę. Bo to, co tak naprawdę składa się na życiowy sukces, to spokój sumienia, udane życie emocjonalne i pozytywna energia.

Z Anetą Bartnicką-Michalską w "Trybie głośnomówiącym" rozmawiał Tomek Kosiorek. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

(kul/asz/kd)

Czytaj także

Mindfulness - bo liczy się tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 11:00
- Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile sił i czasu tracimy niepotrzebnie na dywagacje poświęcone przeszłości i przyszłości. Mindfulness ma na celu to, abyśmy jak najlepiej wykorzystywali chwilę obecną - powiedział w Czwórce psychiatra, dr Paweł Holas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emocje przydają się w życiu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 09:00
Jako nastolatkowie pragniemy wygnać emocje ze swoich głów, ujarzmić je, a nawet pozbyć się ich. Okazuje się, że to czas rozwoju emocjonalnego, który w późniejszym życiu przynosi nam wiele korzyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tryb głośnomówiący" - psychologiczna audycja w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 14:10
Od 29 września Radiowa Czwórka wystartuje w odświeżonej formie. W nowej ramówce pojawi się psychologiczna audycja "Tryb głośnomówiący", którą poprowadzi Tomasz Kosiorek.
rozwiń zwiń