Masz sekrety? To może negatywnie odbić się na twoim zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 10:00
- Tajemnica tajemnicy nie jest równa. Są takie, które mogą powodować problemy u osób, które są skryte i nie zwierzają się innym - uważa dr Anna Gabińska. - Jeśli coś ukrywamy, marnujemy na to dodatkową energię i żyjemy w ciągłym stresie, że prawda wyjdzie na jaw.
Audio
  • O tym, jak tajemnice wpływają na nasze życie mówi dr Anna Gabińska (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Bycie skrytym może mieć zgubne skutki dla naszego zdrowia
Bycie skrytym może mieć zgubne skutki dla naszego zdrowiaFoto: Glow Images/East News

Z badań wynika, że osoby, które ukrywają fakty ze swojej przeszłości mają dużo gorsze wyniki, jeśli chodzi o ich zdrowie somatyczne. Ludzie skryci częściej cierpią też na depresję, załamania psychiczne oraz lęki. - Skrywanie przed innymi sekretów to prawdziwe wyzwanie dla naszego ciała - mówi psycholożka z SWPS. - Żyjemy w ciągłym napięciu, stresujemy się, tak jakbyśmy mało mieli innych problemów.
Zobacz: Jak odnaleźć cel życia? <<<

Tymczasem zwierzanie się innym i opowiadanie im, co czujemy, to bardzo stary ludzki zwyczaj. Naukowo dowiedziono, że wyjawienie sekretu poprawia się jakość snu, reguluje ciśnienie krwi, a także wyniki badań elektroencefalograficznych mózgu.

Dr
Dr Anna Gabińska i Tomasz Kosiorek w Czwórce/screen wideo

- Tajemnice mogą nas oddalić od ludzi i zepchnąć na margines życia - wyjaśnia rozmówczyni Tomka Kosiorka. - Czasami jednak to, co nam wydaje się wstydliwą sprawą, dla innych nie stanowi żadnego problemu. Emocjonalne otwarcie się przed innymi często pozwala spojrzeć na problem z innej perspektywy. Taka modyfikacja punktu widzenia może znacząco poprawić nasze samopoczucie.

Czytaj także: Sukces - słowo-klucz do zrozumienia naszych czasów <<<
Czy zatem powinniśmy całkowicie zrezygnować z sekretów? - Myślę, że są takie rzeczy, które warto zachować dla siebie - mówi dr Anna Gabińska. - To da nam poczucie "ja" osobistego i społecznego. Ochroni naszą odrębność, podkreśli wyjątkowość. I wcale nie musi wiązać się ze wstydem i stresem.

Więcej o tajemnicach, dotrzymywaniu słowa oraz o zdradzie dowiesz się słuchając nagrania z "Trybu głośnomówiącego" . Audycje prowadził Tomasz Kosiorek

(kul/kd)

Czytaj także

Wojna zostawia w mózgu nieodwracalne ślady

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 15:07
Zespół stresu pourazowego, czyli angielskie PTSD (Post Traumatic Stress Disorder) to schorzenie, które niezwykle często dotyka osoby, które doświadczyły koszmaru wojny. Najczęściej są to żołnierze. Dla wielu z nich powrót z miejsc konfliktów nie oznacza wcale powrotu do życia, a początek mentalnego piekła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nigdy nie będę jak moja mama! Jak nie powielać błędów rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 12:20
Uczestnicząc w sztafecie pokoleń nasiąkamy pewnymi zachowaniami. - Bardzo często postępujemy tak, jak wobec nas albo wobec innych osób postępowali nasi rodzice - wyjaśnia psycholog Martyna Figurska. - Dotyczy to zarówno zachowań, które nam się podobają, jak i tych, które trudno nam było zaakceptować. Czy zatem jesteśmy "skazani" na powtarzanie różnych rodzinnych sytuacji?
rozwiń zwiń