Przemoc wobec kobiet. Bez rękoczynów boli bardziej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 08:00
Zdaniem psycholog Agnieszki Machnowskiej kobiety poddane długotrwałej przemocy psychicznej często jej nie dostrzegają i nie zwracają się po pomoc.
Audio
  • Jak pomagać ofiarom przemocy domowej i dlaczego wiele z nich nie dostrzega nawet problemu? - rozmowa z Agnieszką Machnowską (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
  • Agata Tojcz, koordynatorka z Fundacji Autonomia na temat kampanii Uczelnia przeciw dyskryminacji (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Według Zegara przemocowego co kwadrans polskiej policji ktoś zgłasza przypadek przemocy w domu
Według "Zegara przemocowego" co kwadrans polskiej policji ktoś zgłasza przypadek przemocy w domuFoto: Glow Images/East News

O przemocy można mówić, gdy w związku dochodzi do tzw. asymetrii sił. Agnieszka Machnowska z Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie podkreśla, że chodzi nie tylko o siłę fizyczną, ale także np. ekonomiczną, czy psychiczną. - Wiele kobiet, przychodzących do nas na terapię wspomina, że wielokrotnie "wolałyby porządnie dostać" niż żyć w ciągłym strachu. Wtedy przynajmniej byłaby jakaś "cezura", po której następowałaby chwila spokoju - mówi.

Przemoc psychiczna jest bardzo często, zdaniem ekspertki, dopiero preludium do tej fizycznej. Według "Zegara przemocowego", stworzonego przez prof. Beatę Gruszczyńską z katedry Kryminologii Uniwersytetu Warszawskiego, w Polsce co 40 sek. kobieta doświadcza przemocy. Co dwie i pół doby ginie z powodu tzw. "nieporozumień rodzinnych".

Machnowska przekonuje jednak, że nie każda kłótnia rodzinna jest przemocą i jeśli "cokolwiek nam się w naszej relacji nie podoba", już wówczas warto udać się do specjalistów po pomoc.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadził: Tomasz Kosiorek

Gość: psycholog Agnieszka Machnowska
Data emisji:
20.11.2014

Godzina emisji: 20.00

(kd, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak żyć po stracie? "To nieprawda, że czas leczy rany"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 09:00
W życiu ciągle coś tracimy: czas, pieniądze, czasem miłość. Choć na naszej drodze pojawiają się wciąż nowi ludzi i nowe wyzwania, niektórych strat nie da się już nadrobić. Jak pogodzić się z tym i żyć dalej? - Każda niemal opowieść o stracie jest jednocześnie opowieścią o lęku i bezradności - mówi psychoterapeutka Anna Dodziuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

AIDS - dlaczego powinniśmy się badać?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 12:00
Zespół nabytego niedoboru odporności, znany powszechnie jako AIDS, to choroba, przed którą można się ustrzec. Trzeba zwracać uwagę na to, co i w jaki sposób robimy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak być asertywnym? "To droga do sukcesu"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 08:00
- Warto nie tylko nauczyć się odmawiać, ale też bardziej odważnie sięgać po to, co wartościowe w życiu - mówi dr Aleksandra Hulewska.
rozwiń zwiń