Gdy zaginie człowiek - hamuj emocje, walcz!

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 11:30
Każdego roku w Polsce "znika bez śladu" 20 tys. osób, czyli… małe miasteczko. Wstrzymywanie poszukiwań przez pierwsze 24 godziny to mit rodem z amerykańskich filmów.
Audio
  • Co robić, gdy do domu nie powróci jedna z bliskich nam osób? - rozmowa z Anną Nitą (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Porywane dzieci najczęściej padają ofiarą jednego z rodziców. Przyczyną bywa zazdrość, chęć zemsty, albo nieumiejętność porozumienia się z prawnym opiekunem
Porywane dzieci najczęściej padają ofiarą jednego z rodziców. Przyczyną bywa zazdrość, chęć zemsty, albo nieumiejętność porozumienia się z prawnym opiekunemFoto: Glow Images/East News

Czasem zaginięcie bliscy zgłaszają już po kilku godzinach, ale czasem po kilku dniach. Gdy tylko zorientujemy się, że naszego bliskiego nie ma, najlepiej pójść osobiście na policję i koniecznie zabrać ze sobą zdjęcie. Pierwsze godziny po zaginięciu są kluczowe dla odnalezienia człowieka - mówi Anna Nita, psycholog z Fundacji Itaka.

W Polsce ginie rocznie 6 tys. dzieci. - Najczęstszą przyczyną jest uprowadzenie przez jednego z rodziców - mówi Nita i dodaje, że Fundacja Itaka w takich sytuacjach pomaga, choć w Polsce takie "porwanie rodzicielskie" formalnie nie jest przestępstwem.

I choć coraz częściej na ulicach miast widuje się ogłoszenia z krzyczącym tytułem "Zaginął", zdaniem Nity ten sposób poszukiwań rzadko bywa skuteczny, bo ludzie bywają okrutni i do poszukujących najczęściej odzywają się żartownisie i oszuści, którzy chcą wyłudzić pieniądze. Łapanie się "ostatniej deski ratunku" i korzystanie z pomocy jasnowidza też nie zawsze przynosi oczekiwane skutki.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadził: Tomasz Kosiorek

Gość: Anna Nita, psycholog z Fundacji Itaka

Data emisji: 2.12.2014

Godzina emisji: 20.00

(kd/ag)

Czytaj także

Zbigniew Izdebski i Janusz L. Wiśniewski obalają mity o seksie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 14:20
- Internet i kolorowa prasa to współczesne narzędzia edukacji seksualnej. Dzięki nim kobiety wiedzą, że mają prawo mieć ochotę. I mają prawo stawiać wymagania partnerowi - przekonuje Zbigniew Izdebski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemoc wobec kobiet. Bez rękoczynów boli bardziej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 08:00
Zdaniem psycholog Agnieszki Machnowskiej kobiety poddane długotrwałej przemocy psychicznej często jej nie dostrzegają i nie zwracają się po pomoc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Problemy z jedzeniem - jak leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 11:26
O bulimii i anoreksji mówi się od kilkunastu lat . Ale to nie wszystkie zaburzenia odżywiania, o których warto wiedzieć.
rozwiń zwiń