Polskie Radio
Section05
zaginieni

TYLKO U NAS Co robić, gdy zaginie nam ktoś bliski? Eksperci wyjaśniają, gdzie szukać pomocy

Z danych policji wynika, że tylko w 2023 roku zgłoszono w naszym kraju zaginięcie 12 tys. 722 osób. Pocieszające jest to, że w pierwszych tygodniach odnajduje się 90 proc. poszukiwanych. O tym, co robić, gdy zaginie nam ktoś bliski, zapytaliśmy osoby zajmujące się na co dzień pomocą w tym zakresie - policję oraz przedstawicieli fundacji Itaka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja służby i bezpieczeństwo zaginieni ITAKA dzieci młodzież

Child Alert. Stosowany przez policję rzadko, ale ze stuprocentową skutecznością

- System Child Alert działa u nas od 20 listopada 2013 r. Do tej pory był użyty sześć razy, pierwszy raz w kwietniu 2015 r. Za każdym razem, kiedy go wdrażaliśmy, dziecko zostało odnalezione, procedura jest zatem stuprocentowo skuteczna - powiedział kom. Piotr Świstak z biura prasowego Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja policja polska dziecko dzieci rodzice zaginieni służby i bezpieczeństwo

Odnalazła się 11-latka z Sosnowca. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Child Alert odwołany

Jak poinformowała policja, odnaleziona została 11-letnia dziewczynka z Sosnowca, która zaginęła w sobotni wieczór. "W szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej na terenie całego kraju współpracowali policjanci z Sosnowca, KWP w Katowicach i KGP, a także z PSP, OSP i GOPR" - przekazała śląska policja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci Sosnowiec policja policja polska społeczeństwo Śląsk śląskie dziecko zaginieni

Czy Iwona Wieczorek była w ciąży? Mama zaginionej w 2010 r. kobiety zabrała głos

- Gdyby Iwona była w ciąży, to jestem przekonana, że powiedziałaby mi o tym - odpowiada Iwona Główczyńska, matka zaginionej Iwony Wieczorek na słowa Marka Dyjasza, który przedstawił swoją teorię dotyczącą tego, co mogło stać się 13 lat temu oraz przyczynach, dlaczego do dziś nie udało się znaleźć ciała.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk POLSKA pomorskie Iwona Wieczorek zaginieni regiony