Jak wybieramy życiowych partnerów?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 10:47
Co decyduje o tym, że wchodzimy w związki? Wygląd, inteligencja, zainteresowania? Tak. Ale jest coś jeszcze - potrzeba zaspokojenia braków.
Audio
  • Rozmowa Tomasza Kosiorka z psychologiem Rafałem Milewskim (Tryb głośnomówiący/Czwórka)
Jak dobieramy się w pary?
Jak dobieramy się w pary?Foto: Glow Images/East News

Rafał Milewski, psycholog i terapeuta par, opowiadał w audycji o koncepcji koluzji stworzonej przez szwajcarskiego psychiatrę Jurga Willy’ego. Gość Tomasza Kosiorka tłumaczył, że samo słowo "koluzja" oznacza współgranie.

Teoria koluzji mówi o czterech grupach potrzeb: potrzebie czucia, że jest się wartościowym i ważnym, potrzebie opieki i troski, potrzebie autonomii i niezależności oraz potrzebie pozytywnego zidentyfikowania się z własną płcią. - Potrzebujemy kogoś, kto zaspokoi nasze braki z dzieciństwa dotyczące wymienionych potrzeb i szukamy partnera, który da nam pewną iluzję, że te braki zostaną zaspokojone - mówił psycholog.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący
Prowadził: Tomasz Kosiorek
Gość: Rafał Milewski (psycholog, psychoanalityczny terapeuta małżeństw i par, członek Polskiego  Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej)
Data emisji: 10.02.2015
Godzina emisji: 20.00

iwo/kd

Czytaj także

Przyjaźń to fundament szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 10:30
Dla niektórych jest ważniejsza niż miłość i jako jedyna relacja może przetrwać całe życie. Przyjaźń warto pielęgnować i doceniać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja jest jak tornado, które wciąga

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 08:05
Smutek, przygnębienie, ale też fizyczny ból czy nerwowość. - Depresja to konstelacja objawów - mówił w Czwórce psychiatra. Jak z nią walczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość i praca - to da się połączyć!

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 18:00
- Będąc z kimś w jednej klasie albo pracując w tej samej firmie mamy możliwość poznania tego człowieka z różnych stron - uważa Andrzej Gryżewski. - Ale taka relacja ma swoje plusy i minusy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trening interpersonalny. Zatrzymaj się na chwilę i zrozum siebie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 13:00
- W treningach interpersonalnych najważniejsze są nasze reakcje. Dzięki nim uczymy się, jak sami oceniamy konkretne sytuacje i jak inni reagują na nas - tłumaczy Jolanta Mieczkowska-Luto, psycholog, trenerka.
rozwiń zwiń