Harcerstwo - lepszy start w dorosłe życie?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 10:30
- Harcerstwo jest dla młodych i kiedyś trzeba się z nim rozstać. Ale zdobyte doświadczenia zostają na całe życie - przekonują byli harcerze.
Audio
  • Czy harcerzem jest się na całe życie? (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Żeby być atrakcyjne dla ludzi młodych, harcerstwo powinno iść z duchem czasu - uważają byli harcerze i goście programu Tryb Głośnomówiący
Żeby być atrakcyjne dla ludzi młodych, harcerstwo powinno iść z duchem czasu - uważają byli harcerze i goście programu "Tryb Głośnomówiący" Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Harcerstwo wychowuje i usztywnia kręgosłup moralny, co do tego zaproszeni do studia goście nie mają wątpliwości. - Dziś jednak nie kojarzy mi się z mundurem i patriotyzmem, tylko z pewną postawą wobec życia - tłumaczy socjolog Jagoda Gandziarowska-Ziołecka.

Zaradność, samodzielność, łatwość nawiązywania kontaktów i współpracy w grupie - umiejętności zdobyte w harcerstwie ułatwiają życie. - To doskonałe miejsce do próbowania różnych rzeczy i odnalezienia swojej pasji - mówi lekarz Jakub Sieczko. - To, że pracuje dziś w pogotowiu ratunkowym, jest w pewnym sensie zasługą harcestwa.

W audycji rozmawialiśmy także o harcerskiej przyjaźni, która trwa dłużej niż szkolne znajomości oraz o sprawdzonych patentach na udany biwak i… prasowanie bez użycia żelazka.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Goście: Jagoda Gandziarowska-Ziołecka (socjolog), Jakub Sieczko (lekarz pogotowia ratunkowego

Data emisji: 4.05.2015

Godzina emisji: 20.00

kul/kd

Czytaj także

Pułapki pomagania. Jak nie dać się wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 11:00
Pomaganie innym daje nam poczucie spełnienia i buduje więzi. Problem zaczyna się wtedy, gdy inni wymagają od nas zbyt wiele lub gdy my sami nadmiernie pomagamy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy przepis na to, jak być wyjątkowym

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 11:40
W grupie człowiek czuje się raźniej, ale warto sprawdzić, jaką frajdę daje bycie kimś niepowtarzalnym. Tylko jak to zrobić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osobowość - zwierciadło charakteru człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 10:00
- Osobowość ma nam ułatwiać adaptację i czynić nasze życie lepszym - mówi psycholog Anna Gabińska. I dodaje, że każdy ją ma, choć czasami zaburzoną.
rozwiń zwiń