Osobowość - zwierciadło charakteru człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 10:00
- Osobowość ma nam ułatwiać adaptację i czynić nasze życie lepszym - mówi psycholog Anna Gabińska. I dodaje, że każdy ją ma, choć czasami zaburzoną.
Audio
  • Jak pracować nad osobowością, żeby dobrze nam się żyło z ludźmi? (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Osobowość stanowi o tym, kim jesteśmy. Jest to zespół względnie trwałych cech lub dyspozycji psychicznych jednostki, różniących ją od innych jednostek.
Osobowość stanowi o tym, kim jesteśmy. Jest to zespół względnie trwałych cech lub dyspozycji psychicznych jednostki, różniących ją od innych jednostek.Foto: Glow Images/East News

Osobowość jako nawykowy zespół zachowań wpisana jest w system operacyjny człowieka. Dlatego wszelkie odchylenia od normy tak trudno jest naprawić. - Zaburzenia osobowości są mniej odczuwalne niż depresja czy napady lęku, a też utrudniają życie - wyjaśnia gość Czwórki. - Praca nad takim pacjentem jest żmudna i zwykle zajmuje o wiele więcej czasu.

Dlatego psychologowie zachęcają, by przyglądać się swojej osobowości. - Podróż do swego wnętrza jest ciekawym doświadczeniem - przekonuje Anna Gabińska. - Pozwala spojrzeć na wszystko z innej perspektywy.

Rozmówczyni Tomasza Kosiorka opowiadała o tym, które zaburzenia osobowości charakterystyczne są dla naszych czasów i czy dotyczą one w tym samym stopniu mężczyzn i kobiet. Tłumaczyła także na czym polega "trudny charakter" i jak sobie z nim radzić.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Gość: dr Anna Gabińska (psycholog, SWPS)

Data emisji: 27.04.2015

Godzina emisji: 20.00

kul/asz

Czytaj także

Żonglerka pomaga akceptować porażki i rozwiązywać problemy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 11:00
Naukowcy udowodnili, że żonglowanie rozwija koncentrację i wspomaga uwagę, a dzięki temu możemy szybciej się uczyć. Ale to nie koniec jej zalet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pułapki pomagania. Jak nie dać się wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 11:00
Pomaganie innym daje nam poczucie spełnienia i buduje więzi. Problem zaczyna się wtedy, gdy inni wymagają od nas zbyt wiele lub gdy my sami nadmiernie pomagamy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zostać duszą towarzystwa?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 10:00
- Ekstrawertyzm i introwertyzm to cechy temperamentalne, zależne od wielu różnych czynników - tłumaczy dr Magdalena Kaczmarek.
rozwiń zwiń