Wrona: chcę spełniać oczekiwania, ale swoje, nie innych

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 12:00
- Ogromny wpływ na moją wrażliwość liryczną miały Coma, Pidżama Porno i Strachy na Lachy, zaliczyłam też etap fascynacji Avril Lavigne i marzyłam, żeby być taka jak ona. Teraz już wiem, czego szukam i w którą stronę chcę iść, żeby spełnić swoje oczekiwania - opowiada Wrona, laureatka konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!"
Wrona
WronaFoto: mat. pras.

Kiedy jestem w szale twórczym, staram się ograniczyć dopływ nowej muzyki, bo jestem jak gąbka, szybko wszystko chłonę. Szybko się inspiruję, więc muszę uważać, żeby zachować autentyczność Wrona 

Piosenki spod koca i z szafy

Wokalistka, autorka tekstów, producentka oraz perkusistka nie tylko zwyciężyła w naszym konkursie, ale została wyróżniona za najlepszą muzykę i teksty przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. - Nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy, bo zgłosiłam się z materiałem, który nagrałam sama, w swoim pokoju i miałam świadomość, że to może nie wystarczyć - wspomina artystka. - Piosenki nagrywałam w pandemii, więc nie mogłam skorzystać z profesjonalnego studia. Czasami robiłam to jak uczennica, przy biurku. Czasami pod kocem albo w szafie.

Posłuchaj
53:46 2021_09_15 09_06_12_PR4_Wszystko_gra.mp3 Wrona o muzycznych idolach i piosenkach, które trafią na debiutancką płytę artystki (Wszystko gra/Czwórka)

Zdarza mi się płakać przy muzyce. Może rzadziej niż kiedyś, ale jednak. Wzruszają mnie też własne piosenki, ale dla mnie to sygnał, że idę w dobrym kierunku Wrona

"Nie umiem zapomnieć o gitarze"

Debiutancki album artystki ukaże się w listopadzie tego roku. - Będzie na nim dużo elektroniki, także tej eksperymentalnej. Myślałam za to, że nie będzie rockowych akcentów, ale tego nie udało mi się uniknąć i gitara pojawia się w wielu utworach - opowiada Wrona. - Brzmienie nawiązuje do lat 80., ale trudno mi jednoznacznie określić, jaki to styl. Nie nagrywałam płyty "na temat", tylko pozwoliłam tym kompozycjom płynąć w różnych kierunkach.

Posłuchaj także:

Zobacz
Wrona Będzie Głośno - grafika 1200.jpg
Weronika "Wrona" Jasiówka laureatką 5. edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!"

Debbie Harry słucha Wrony

Ostatnio Wrona pojawiła się jako gość na polskiej premierzy autobiografii liderki i wokalistki zespołu Blondie, która jest bohaterką jej singla "Jak Debbie Harry". - To właśnie wtedy dowiedziałam się, że artystka wysłuchała tego numeru. Ikona muzyki słucha Wrony. Trudno o jakiś rozsądny komentarz w tej sprawie, po prostu zabrakło mi słów - śmieje się rozmówczyni Uli Kaczyńskiej. - Pracując nad tym utworem, zastanawiałam się, czy jest jakaś osoba na świecie, którą chciałabym być w tamtym momencie. Kto jest taką babką, która się nie boi, potrafi powiedzieć dość i tworzy na własnych warunkach. I wtedy przyszła mi do głowy Debbie, artystka, która jest idolką mojej przyjaciółki. 

WRONA - JAK DEBBIE HARRY デビーハリー (Official Music Video) / WRONA MUSIC

***  

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Weronika Jasiówka (Wrona) 

Data emisji: 15.09.2021

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

Serca x Antonina mają "Egzotyczne sny"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 12:00
To, co ich łączy, to Wrocław. To, co różni, to muzyczny rodowód. Kamil Jagiełło grał punk rocka, Radek Baranowskiego interesują alternatywne brzmienia, a Antonina pisze pełne emocji teksty. Właśnie ukazała się ich debiutancka EP-ka "Egzotyczne sny".   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sara zapowiada “Neowise". Jaka będzie nowa płyta artystki?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 13:45
Sara Jaroszyk od wielu lat współpracuje z zespołem P.Unity, a także z Rasmentalism i Mięthą. Śpiewa, pisze teksty, komponuje i właśnie kończy pracę nad nową płytą. - "Neowise" ukaże się jesienią i będzie bardzo kobiecy - zapowiada artystka. 
rozwiń zwiń