Holak o płycie Małych Miast: "Wesele" to rapowy koncept album

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 12:00
- Nie przypominam sobie zbyt wielu albumów, które z jednej strony nawiązywałyby do rapu, a z drugiej były konceptualne. A "Wesele" takie jest - mówi Holak o nowej płycie Małych Miast. 
Mateusz Holakgot. Martyna OgonekCzwórka
Mateusz Holak/got. Martyna Ogonek/CzwórkaFoto: Czwórka

Małe Miasta to duet, za którym stoją Mateusz Holak oraz Mateusz "Jordah" Gudel. W 2008 roku ukazał się ich krążek "Plecy pomników". Potem nastał czas pandemii i solowych projektów artystów, a teraz przyszła pora na "Wesele". Płyta ukazała się 2 grudnia. Choć album utrzymany jest w ramach jednego, spójnego konceptu – również w warstwie wizualnej - to z pewnością zaskakuje także dużym zróżnicowaniem i uniwersalnością pod względem muzycznym i tekstowym. W warstwie lirycznej, sięgając po temat wesela, Małe Miasta wielopłaszczyznowo analizują różne aspekty tego wydarzenia, czyniąc to w sposób błyskotliwy i bezpretensjonalny, nie unikając przy tym autoironii. Konwencja albumu jest lekka, ale jednocześnie zupełnie serio dotyka istoty wielu życiowych dylematów, z którymi mierzy się pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków, którzy nieco spóźnieni i zagubieni wchodzą w to, co ich rodzice nazywali dorosłością. - To płyta o polskich zwyczajach. Ma klimat "Wesela" Wojciecha Smarzowskiego, a druga część to taki Woody Allen. Nie chcieliśmy, by było jednoznacznie dołująco - mówi w Czwórce artysta. - Wzięliśmy na warsztat klasyczny temat, bo ma on mnóstwo społecznych skojarzeń, o które można się oprzeć.

Na dotychczasowych krążkach Małych Miast gościnnie wystąpili z tacy artyści jak Taco Hemingway, Paluch, Ten Typ Mes czy Wojtek Mazolewski. Jednym z gości na "Weselu" jest Andrzej Piaseczny. - Pan Andrzej pasowałby do każdej imprezy, która odbywa się w Polsce i to był jeden z punktów zaczepienia pomysłu, żeby go zaprosić - wspomina Holak. - Z panem Andrzejem poznałem się dawno temu, na imprezie w trakcie festiwalu w Opolu. Jak grałem w debiutach z Kumka Olik, pan Andrzej występował w koncercie "Premiery". Ale nie liczę tego jako początku naszej znajomości. Oficjalne poznanie się nastąpiło korespondencyjnie i jestem zaszczycony, że Andrzej Piaseczny zechciał zaśpiewać mój tekst.

Małe Miasta – Z miłości feat. Andrzej Piaseczny | PNG Boys

 

Sprawdź też:

Podstawą gatunkową nowej płyty jest oczywiście hip-hop, jednak muzycy odważnie łączą tu rozmaite, momentami wręcz przeciwległe style, takie jak funk, pop czy muzyka klezmerska. - "Lista życzeń" to był utwór, który powstał zanim jeszcze pojawiła się koncepcja płyty. Napisaliśmy go dla naszych fanów w podziękowaniu za to, że wpadli na koncerty, po naszej poprzedniej płycie - przyznaje rozmówca Uli Kaczyńskiej. - Mam do tego numeru duży sentyment, bo to taka piosenka, która powstała osobno od wszystkiego i zyskała w mojej głowie specjalną wartość.  

Posłuchaj
46:35 2022_12_21 09_06_04_PR4_Wszystko_gra.mp3 Jakie jest "Wesele Małych Miasta? Opowiada Mateusz Holak (Wszystko gra/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Holak

Data emisji: 21.12.2022

Godzina emisji: 9.05

kul/ans

Czytaj także

1988: "Ruleta" to ja w bardziej przystępnej wersji

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 14:32
- Już nie raz pokazałem, że potrafię uderzyć w bardzo eksperymentalne rejony, ale "Ruleta" jest inna. Ten album to bardziej przystępna forma mnie, ale też wyzwanie dla moich gości – mówi 1988 producent muzyczny i współtwórca nieistniejącego już duetu Syny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczyl i Magiera o płycie "8171": to nie mogło być zwykłe gadanie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 16:00
"Podkręć basy, pogłos całej reszcie kraju, bo ja wjeżdżam na surowo jak dzieciaki z nielegalu" - rymuje Szczyl na bitach Magiery na płycie "8171". - Złapaliśmy wspólny przelot, dogadaliśmy się inspiracyjnie, mamy otwarte głowy na eksperymenty i bawimy się muzyką - opowiadają artyści.
rozwiń zwiń