Przepraszaj, zamiast mówić "sorry"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 13:20
Błędy zdarzają się każdemu, a sztuką jest ich naprawianie. - Przeprosiny powinny być aktem zrozumienia drugiej strony i przyznania się do błędu. A bardzo często przepraszamy automatycznie, bo w domu słyszeliśmy: "idź, przeproś mamę" - mówi Katarzyna Kucewicz, psychoterapeutka.
Audio
  • Psycholog Katarzyna Kucewicz o trudnej sztuce przepraszania (Strefa Prywatna/Czwórka)
Umiejętność przepraszania jest bardzo ważna dla harmonijnego funkcjonowania w związku
Umiejętność przepraszania jest bardzo ważna dla harmonijnego funkcjonowania w związkuFoto: Glow Images/East News

Ekspertka zauważa, że często przepraszamy w sposób lekki, trywialny, mówiąc "o, sorry", jakby słowo "przepraszam" nie mogło nam przejść przez gardło. - Wiele osób myśli: "nie będę przepraszać i pokazywać, że jestem słaby, że nie miałem racji". A nasza siła tkwi właśnie w tym, że potrafimy przyznać się do błędu i stawiamy czoła wyzwaniom - podkreśla Kucewicz.

Psychoterapeutka zauważa też, że nie zawsze rozumiemy, za co przepraszamy, szczególnie w związkach, a słowo "przepraszam" wypowiadamy dla świętego spokoju. - Zdarza się też, że ludzie zamieniają przeprosiny w próbę usprawiedliwiania się (był korek, zachorował mi pies). To tak, jakby chcieli powiedzieć: "w sumie nie mam za co przepraszać" - dodaje.

Dlaczego kupowanie drogiego prezentu nie jest dobrym sposobem na przeprosiny? Jak powinien wyglądać rytuał przepraszania? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Katarzyna Kucewicz (psychoterapeutka)

Data emisji: 17.08.2016

Godzina emisji: 20.10

mg/pg

Czytaj także

Jak sprawić, by ludzie cię polubili?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 11:49
Czy możliwe jest, by wszyscy nas lubili? - Kiedy spotykasz się z drugim człowiekiem, nie ma sposobu, by nie wywierać na siebie nawzajem wpływu. Pytanie, jak to wykorzystamy... - mówiła psycholog Agnieszka Ornatowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pozytywny egoizm". Bo miłość do siebie nie jest już obciachem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 11:18
- Pozytywny egoizm to po prostu znajomość samego siebie i swojego "ego". Egoistka jest znawczynią swojego ego tak samo, jak finansistka finansów - tłumaczy Dagmara Skalska "Pozytywna egoistka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak osiągnąć życiową równowagę?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 10:22
Praca, dom, przyjaciele, rodzina - jak znaleźć czas na to wszystko, jak się nie pogubić między życiem prywatnym, a zawodowym?
rozwiń zwiń