Polskie Radio
Section05
przyjaźń

Wśród przyjaciół – "Francuski łącznik" solidarny z Ukrainą

W trudniejszych momentach życia szukamy oparcia w innych. Czasem są to wypróbowani przyjaciele, ale też zdarza się, że ci akurat zawodzą i odnajdujemy nowych druhów w osobach, których poparcia i wspaniałomyślności wcześniej nie spodziewaliśmy się ani nie mieliśmy okazji doświadczyć. Czym jest przyjaźń? Jak wyobrażamy sobie tę relację?
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp przyjaźń Francoise Hardy Zbigniew Preisner Johnny Cash Luciano Pavarotti Joe Cocker Monika Małkowska Trójka

Czas próby. COVID-19, lockdown i ich wpływ na nasze relacje

Jak zmieniło się nasze życie od początku pandemii COVID-19, wszyscy wiemy – jest w nim więcej spotkań w internecie i więcej pracy zdalnej. Jak pandemia i lockdown wpłynęły na nasze relacje w pracy i w rodzinie? Na to pytanie w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedziała socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Justyna Pokojska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Piotr Firan Piotr Słowiński STYL ŻYCIA rodzina przyjaźń pandemia COVID-19 lockdown praca zdalna praca

Czy przyjaźń damsko-męska istnieje? "To forma wspierania się, to współodczuwanie"

O przyjaźni damsko-męskiej, ale też o przyjaźni w ogóle mówili w Polskim Radiu 24 serdeczni przyjaciele - Agata Passent, dziennikarka i germanistka, oraz Piotr Poraj Poleski, twórca programów telewizyjnych, m.in. "Sanatorium miłości". - Muszę mieć z nią codzienny kontakt - mówił Piotr Poraj Poleski. - Po prostu współodczuwamy - mówiła Agata Passent.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 przyjaźń społeczeństwo Rafał Porzeziński Agata Passent rodzina

"Bohaterowie Trzech Narodów są dla nas symbolem solidarności". Uczczono pamięć Henryka Sławika i Józsefa Antalla

W Warszawie uczczono pamięć Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora, bohaterów akcji pomocowej dla uchodźców z Polski na Węgry w czasie II wojny światowej. Polski działacz społeczny i węgierski polityk uratowali przed Zagładą blisko 5 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego. W uroczystości przed stołecznym pomnikiem Sławika i Antalla seniora uczestniczyli uchodźcy sprzed ponad 80 lat oraz ich bliscy, a także przedstawiciele władz Polski i Węgier.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Węgry przyjaźń Elżbieta Witek POLSKA społeczeństwo

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Jak pandemia wpłynęła na nasze relacje?

Od 2011 roku 30 lipca to Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Pandemia i spowodowany nią lockdown wystawiły nasze relacje z przyjaciółmi na ciężką próbę. W zmodyfikowaniu ich charakteru niebagatelną rolę odegrały komunikatory internetowe. – Pandemia domknęła etap cyfrowej rewolucji. Doszło do olbrzymich przeobrażeń – powiedział dr Jakub Kuś z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  Trójka przyjaźń Łukasz Sobolewski pandemia koronawirus STYL ŻYCIA lockdown

Książka agenta FBI o uporządkowaniu relacji. "Wiedzą o czym mówią, bo zajmują się tym na co dzień"

– Wiedzą o czym mówią, bo zajmują się relacjami na co dzień. To jak one będą się im układały zależy przyszłość ich pracy. Ta praca owocuje bardzo często zmianami w ich życiu, ale i w życiu ich najbliższego otoczenia - powiedziała tłumaczka książki, Małgorzata Maruszkin.
Zobacz więcej na temat:  psychologia kontakty FBI rodzina przyjaźń szczęście KULTURA literatura Polskie Radio 24

Przekazanie zbroi Zygmunta Augusta. Historyk: to podkreśla szczególne stosunki polsko-węgierskie

- Stosunki polsko-węgierskie są od wieków wyjątkowo dobre i takie gesty są bardzo ważne. Nie jest to wielki gest polityczny, ale taki, który ma znaczenie emocjonalne - powiedział w Polskim Radiu 24 o przekazaniu Polsce przez Węgrów zbroi Zygmunta Augusta historyk, Maciej Rosalak.
Zobacz więcej na temat:  Węgry przyjaźń Polityka zagraniczna Polski grupa wyszehradzka Mateusz Morawiecki Viktor Orban POLSKA polityka Polskie Radio 24