Reaktywność i proaktywność w pracy i związku

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 10:00
- Menagerowie, sprzedawcy, handlowcy to zazwyczaj osoby proaktywne - mówi coach Anita Michalska. - W zawodach takich jak analityk, windykator, rzeczoznawca częściej pracują reaktywni. Jest to widoczne, choć zdarzają się od tego wyjątki - dodaje. 
Audio
  • Anita Michalska, coach,opowiada o proaktywności i reaktywności (Czwórka/Strefa Prywatna)
Uśmiech pomaga nam zachować energię  na cały dzień
Uśmiech pomaga nam zachować energię na cały dzieńFoto: pixabay.com/MihaiParaschiv

Jedną z ciekawych cech człowieka jest reaktywność i proaktywność. W Czwórce sprawdziliśmy czym są te dwie cechy i jakie działania, lub ich brak, determinują. - Są różne spojrzenia na te dwa zjawiska. Jedno z nich mówi o tym, że osoby proaktywne to takie, nastawione na osiąganie, one biorą sprawy we własne ręce, lubią ryzykować i nie boją się tego ryzyka - wyjaśnia gość Kuby Jamrozka. - Natomiast osoby reaktywne to takie, które obawiają się bólu, nieprzyjemności, raczej gaszą pożary, niż planują długoterminowo - uzupełnia. 

Jest też drugie podejście do tych cech, które szczególnie cenne jest przy współpracy w zespole czy komunikacji międzyludzkiej.

Anita Michalska Osoby reaktywne są nastawione na wyłapywanie ryzyka, a proaktywne na wyłapywanie możliwości opcji i szans

Z czym wiąże się proaktywność i reaktywność? Czy ma coś wspólnego z pewnością siebie, a może z płcią? Jak wyłapać tę cechę na poziomie lingwistycznym? Jak wygląda praca z proaktywnymi, a jak z reaktywnymi? I jak te cechy sprawdzają się w związkach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Anita Michalska (coach, trener)

Data emisji: 19.04.2018

Godzina emisji: 20.08

pj/kul

Czytaj także

"Złap równowagę". Jak żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 10:00
Rano wierzą, że mogą kierować światem, zakochują się w przypadkowo spotkanej osobie, zaś wieczorem chcą umrzeć - ludzie z "dwubiegunówką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość platoniczna. Jak się z niej wyleczyć?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:38
Wiosna to czas zauroczeń, fascynacji, zakochań... nie zawsze szczęśliwych. Bywa bowiem, że uczucie nie jest odwzajemnione albo obdarzona nim osoba o niczym nie wie.
rozwiń zwiń