"Złap równowagę". Jak żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 10:00
Rano wierzą, że mogą kierować światem, zakochują się w przypadkowo spotkanej osobie, zaś wieczorem chcą umrzeć - ludzie z "dwubiegunówką".
Audio
  • Jak dobrze żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Photographee.eu

To nie jest żadne bohaterstwo, przyznawanie się do swojej choroby. Ale też nie jest niczym złym nie przyznawanie się do niej. Warto jednak powiedzieć o tym bliskim Piotr Bucki

Dwubiegunówka to druga najczęstsza przyczyna niezdolności do pracy z powodów psychiatrycznych. Gość Czwórki Piotr Bucki żył z tą chorobą przez osiem lat, lecząc się w tym czasie na błędnie zdiagnozowaną depresję. - Dziś jest dobrze, choć mam pełną świadomość, że to choroba, która może mieć nawrót. Nawyki, które sobie wypracowałem, pozwalają utrzymać się w równowadze, ale to ciekawa i pasjonująca praca nad samym sobą, wiąże się z lepszym samopoznaniem - tłumaczył gość Czwórki. - Unikać alkoholu, braku snu, wycieńczenia organizmu, zbyt intensywnych bodźców. Wiem, kiedy powiedzieć sobie dość. Trzeba umieć się wyciszyć.

Sport poprawia funkcjonowanie kory przedczołowej. To narząd odpowiedzialny za motywację, myślenie, pamięć. W procesie terapeutycznym sport jest więc dobrym nawykiem Piotr Bucki

Jak dobrze żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym i jak rozpoznać u samego siebie tę chorobę? Jakie są jej przyczyny? O tym rozmawialiśmy w studiu Czwórki, a także z Wojciechem Pączkiem, psychiatrą i współautorem książki "Złap równowagę". Zaś Kaja Zemła zapytała słuchaczy Czwórki, jaki obraz osoby chorej występuje w naszym społeczeństwie.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Piotr Bucki (wykładowca, szkoleniowiec, współautor książki "Złap równowagę. Jak dobrze żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym?”)

Data emisji: 10.04.2018

Godzina emisji: 20.08

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak poradzić sobie z nieśmiałością?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 12:00
Ponad połowa osób definiuje siebie jako osoby nieśmiałe. Jak ma się do tego poczucie własnej wartości, czy jest to cecha, którą ma się od urodzenia, czy można ją w sobie wyrobić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd bierze się współczesny kryzys wartości?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 12:19
- Krysys wartości dotyczy również ludzi, którzy przeżyli wiele w swoim życiu, ale we współczesnych czasach czują się zagubieni. Brakuje im wypracowanego systemu wartości, którym kierowaliby się w życiu - mówił Krzysztof Liegmann, trener i mówca motywacyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolontariusz w poszukiwaniu raju na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 12:00
- W swoich podróżach szukam krajów oddalonych od tzw. "normalności". Unikam tętniących życiem metropolii, szukam ludzi i miejsc żyjących blisko natury - mówił Dariusz Metel vel Neronek wolontariusz i podróżnik.
rozwiń zwiń