Polskie Radio
Section05
pracownicy

Eksperci: trzeba pomóc kredytobiorcom naprawdę potrzebującym, ale też chronić depozytariuszy banków

Kredyty trzeba spłacać, dlatego wakacje kredytowe to rozwiązanie optymalne i maksymalne - wyjaśniał w audycji "Rządy Pieniądza" dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW. Dla Adama Rucińskiego ze spółki doradczej BTFG, najlepszym rozwiązaniem byłoby wzmocnienie samego Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia pracownicy gus firma kredyt hipoteczny stopy procentowe lokata terminowa NBP

Wiceprezes PFR: bez tarcz antykryzysowych spadek PKB byłby większy

- Wprowadzone przez rząd tarcze finansowe PFR skutecznie chroniły miejsca pracy oraz ograniczyły spadek polskiego PKB z powodu pandemii do minus 2 procent, gdy średnia unijna wynosiła minus 5 procent, a były kraje z jeszcze większym spadkiem PKB - powiedział Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju w programie "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 tarcza antykryzysowa pracodawcy pracownicy pkb

Gry planszowe dla dorosłych – bawią i uczą o naszych talentach

Gry planszowe to nie zabawa. W każdym razie nie tylko zabawa. To także okazja do wydobycia i rozwijania ukrytych w nas talentów, nauki budowania zespołu i przełożenia relacji ze swoimi partnerami w grze na relacje ze współpracownikami. O tym, jak gry planszowe mogą zmieniać ludzi i ich spojrzenie na świat, opowiedziały Jagoda Gandziarowska-Ziołecka i Patrycja Zielińska z Pracowni Gier Szkoleniowych.
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra Trójka gra planszowa gry planszowe rozwój rozwój firmy rozwój osobisty praca pracownicy

Eksperci: wynagrodzenia rosną niezwykle szybko, ale w dużych firmach

Najnowsze dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń pokazują bardzo dobrą sytuację na polskim rynku pracy, a wzrost średniej  wynagrodzeń to wręcz zaskakująco wysoki co nakręca niestety spiralę inflacyjną. Analizę  tego, jaki wpływ na nasz rynek pracy wywrą uchodźcy z Ukrainy utrudnia natomiast  jeszcze zbyt wiele niewiadomych - mówiły w audycji ekspertki: prof. Grażyna Spytek-Bandurska z UW i Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia gus wojna na Ukrainie pracodawcy pracownicy

Inwestycje w zdrowie pracowników? To się opłaca!

Pracodawcy coraz częściej decydują się na to, aby zapewnić swoim pracownikom dodatkową opiekę zdrowotną. W wielu firmach, i to nie tylko tych dużych, to właściwie już standard. Przedsiębiorcy angażują się także w działania profilaktyczne i programy prozdrowotne.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczenie turystyczne ubezpieczenie na życie ubezpieczenie samochodu ubezpieczenie domu ubezpieczenia PZU inwestycje zdrowie medycyna pracodawcy pracownicy

Eksperci: uproszczenie PIT jest konieczne i słuszne, choć niższa stawka pewnie podwyższy inflację

 Choć obniżka podatku, która pozostawi w kieszeniach Polaków więcej pieniędzy wpłynie na wzrost inflacji, to konieczne jest wsparcie osób najmniej i średnio zarabiających w trudnej i niepewnej sytuacji gospodarczej - mówił w audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan istotne jest to, że najnowsze propozycje zmian w PIT upraszczają ten podatek, choć kolejna zmiana utrudni jego bieżące rozliczanie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ulga podatkowa Polski Ład podatki pracodawcy pracownicy wynagrodzenia

Jaki procent polskich firm obawia się wojny na Ukrainie? Znamy dane PIE

42 proc. polskich przedsiębiorstw odczuwa duże lub bardzo duże zagrożenie dla prowadzonej działalności w związku z agresją Rosji na Ukrainę - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Co trzecia firma wskazuje na niedostępność potrzebnych im produktów, najwięcej w branży budowlanej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firmy Ukraina Rosja rynek pracy pracownicy pracodawcy sankcje Unii Europejskiej wojna 2022

Rosnące płace, zatrudnienie, przejście na tryb zdalny. Ekspert o rynku pracy podczas pandemii

O rosnących płacach, zatrudnieniu, wynagrodzeniu minimalnym oraz nowych rozwiązaniach ułatwiających wykonywanie pracy podczas pandemii mówiła w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia prof. Monika Gładoch - radca prawny, ekspertka rynku pracy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy pracownicy pracodawcy zatrudnienie Koronawirus w Polsce pandemia społeczeństwo