Jak poradzić sobie z nieśmiałością?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 12:00
Ponad połowa osób definiuje siebie jako osoby nieśmiałe. Jak ma się do tego poczucie własnej wartości, czy jest to cecha, którą ma się od urodzenia, czy można ją w sobie wyrobić?
Audio
  • Gdzie szukać źródła problemów związanych z niskim poczuciem własnej wartości? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Lolostock/Shutterstock.com

balony kryzys psychologia pustka 1200 1.jpg
Skąd bierze się współczesny kryzys wartości?

- Brak pewności siebie wynika z niskiej samooceny. Kiedy myślimy o sobie źle wycofujemy się z uczestnictwa w relacjach społecznych - wyjaśniała terapeutka Joanna Godecka.

Warto sprawdzić co wywołuje u nas sytuacje stresowe. Najczęściej są to konkretne elementy, nad którymi jesteśmy w stanie pracować. Ucząc się kontrolować nasz strach budujemy pewność siebie Joanna Godecka

Przekonywała, że poczucie własnej wartości można zbudować dzięki wierze we własne możliwości, realizowania swoich celów i pasji, kierowaniu się w życiu zasadami, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwi. - Pewność siebie wcale nie oznacza zwracania na siebie uwagi w towarzystwie poprzez hałaśliwe zachowanie. Tak naprawdę chodzi o to, żeby uwierzyć w swoją wewnętrzną siłę. Każdy z nas jest niepowtarzalny, ponieważ każdy jest indywidualnością - mówiła. 

Czym różni się nieśmiałość od braku pewności siebie? Jak radzić sobie z tym, co wywołuje u nas sytuacje stresowe? Czy można budować swoją wartość w relacjach społecznych i uniknąć wrażenia, że jest się zarozumiałym? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Joanna Godecka, terapeutka i  konsultantka, pracująca w nurcie TSR, czyli Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, autorka książki "Bądź pewna siebie"

Data emisji: 4.04.2018

Godzina emisji: 20.07

Czytaj także

Rodzinna układanka. Jak się dogadać?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 11:00
- Są różne rodziny: takie, które są źródłem siły, radości, satysfakcji i takie, które są źródłem cierpienia. Najwięcej chyba jest takich, w których zachodzą obie te okoliczności - wyjaśniał prof. Bogdan de Barbaro, gość "Strefy prywatnej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest miłość?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 12:48
- Naszym zdaniem kochanie, to przede wszystkim dawanie szczęścia drugiej osobie i poczucie, że właśnie to jest głównym celem relacji. Miłością jest oddawanie innym siebie - opowiadali autorzy książki "Otwarte serca". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczęście to docenianie tego, co tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 11:47
- Od dawna żyję tu i teraz. Planuję tylko najbliższą przyszłość, bo ważne są dla mnie sprawy codzienne - mówiła autorka książki "Manufaktura codzienności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki powinien być post XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 15:42
Już 8 lat temu Kościół anglikański wezwał wiernych do zrezygnowania z używania urządzeń elektronicznych podczas postu. Według anglikańskich duchownych ma to być ukłon dla naszej planety. W ten sposób okres postu nabiera nowego, ekologicznego wymiaru. Jaki powinien być post XXI? O tym w audycji mówili ks. Marek Kotyński i filmowiec Maciej Syka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy kryzys może mieć dobre strony?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 16:55
Przy załamaniu wychodzimy z własnej strefy komfortu. Może po prostu jest tak, że w pewnym momencie nasze dotychczasowe sposoby radzenia sobie z emocjami po prostu zaczynają zawodzić?
rozwiń zwiń