Seksualność. Kiedy rozmawiać o seksie?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 11:17
- Do podejmowania konkretnych aktywności seksualnych niezbędna jest obopólna, świadoma zgoda dorosłych ludzi - mówi psycholog Marta Niedźwiedzka, którą pytamy o seksualność, bardzo ważną sferę ludzkiego życia. 
Audio
  • Marta Niedźwiecka, psycholog i popularyzatorka świadomej seksualności opowiada o seksie i rozmowach o nim (Strefa Prywatna/Czwórka)
Ілюстрацыйны здымакFoto: pixabay.com

Seksualność to nie tylko seks, to także obszar intymności, emocjonalna więź, zdolność do tworzenia związków. Jak przygotowani do tego są młodzi ludzie? - Niestety w Polsce mamy do czynienia z brakiem świadomego kształtowania podstaw psychoseksualnych, czyli edukacji seksualnej podejmowanej instytucjonalnie - mówi gość Kuby Jamrozka. - Dziś młodzież wychowuje się na pornografii, nie ma bazy podstawowej, języka i wsparcia - dodaje. 

zazdrość 1200.jpg
Zazdrość - rozmowa to na nią lekarstwo

Psycholożka zwraca również uwagę na często nierealistyczną postawę rodziców, którzy wychodzą z założenia, że "jakoś to będzie", a mówienie o seksie na pewno sprowadzi nieszczęście. - Dziś internet seksem stoi, już 12-latek w internecie potrafi znaleźć wszystko - podkreśla ekspertka. - Młodzi ludzie trafiają często na brutalne obrazy, do których nie mają ani słownika, ani narracji. Jako dorośli powinniśmy rozmawiać z dziećmi o seksie, językiem dostosowanym do momentu rozwoju dziecka - dodaje. 

Kiedy więc zacząć rozmowy o seksie? Czy człowiek rodzi się seksualny? Jakie mity na temat seksualności wciąż pokutują w społeczeństwie? Czy dzisiejsi nastolatkowie mają trudniej niż ich 40-50-letni rodzice? Czy ktoś jeszcze straszy skutkami masturbacji? Jak wygląda kampania związana z książką "#SEXEDPL Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie"? O tym m.in. w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Marta Niedźwiecka (psycholog i popularyzatorka świadomej seksualności)

Data emisji: 26.11.2018

Godzina emisji: 20.07

pj

Czytaj także

Jakub Jamrozek z Czwórki nagrodzony w konkursie o uzależnieniach XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 12:53
Dziennikarz radiowej Czwórki Jakub Jamrozek zajął III miejsce w konkursie dla dziennikarzy "Uzależnienia XXI wieku" zorganizowanym z inicjatywy Fundacji Inspiratornia. 
rozwiń zwiń