Nikt nie jest odporny na szpony hazardu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 11:42
Michaela Jordana, Tigera Woodsa czy Kamila Grosickiego obok talentu, kariery i dużych pieniędzy łączy też nałóg hazardu. To uzależnienie czyha na każdego znas, niezależnie od statutu społecznego. 
Audio
  • Jak ustrzec się przed nałogiem hazardu (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: g-stockstudio/shutterstock.com

- Hazard zmienia życie różnym ludziom w różny sposób, zależy jak z niego korzystają i na jakim etapie życia dają sobą zawładnąć - mówi Piotr Gronkiewicz, profilaktyk uzależnień i prezesem Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Trybu Życia w Abstynencji Od Gry Nie Gram. - Hazard moje życie zmienił diametralnie - dodaje. 

Wszystkie pieniądze, jakie się przegrywa są za duże. Hazardzista, w czynnym uzależnieniu, ma dwa zajęcia w życiu: zarabianie, organizowanie pieniędzy i przegrywanie ich Piotr Gronkiewicz

Piotr Gronkiewicz nie gra już od 19 lat. W Czwórce opowiada jakim człowiekiem był zanim wpadł w hazardową pułapkę. - Nie radziłem sobie z rzeczywistością, choć była dla mnie przyzwoita i dobra - wspomina. - Stres powodował, że poszukiwałem ucieczki - początkowo był to sport wyczynowy, potem zrezygnowałem ze sportu, wszedłem w alkohol i gry - dodaje. 

Okazuje się, że niewinna zabawa może stać się kłopotem. Gra w karty, zdrapki, obstawianie zakładów mogą prowadzić do silnego uzależnienia. Ten nałóg dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, choć naukowcy widzą niuanse w tych uzależnieniach, inne wybory gier. Niestety nie jest on też obcy seniorom. Jak wygląda terapia takiego uzależnienia? Czy hazardzista jest w stanie sam dostrzec swój nałóg i czy może być nim zmęczony? O tym m.in. w rozmowie ze "Strefy Prywatnej". 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Piotr Gronkiewicz ( profilaktyk uzależnień i prezesem Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Trybu Życia w Abstynencji Od Gry Nie Gram), dr psychologii Bernadetta Leonek-Kuleta (adiunkt w Katedrze Zdrowia Publicznego KUL, specjalistka psychoterapii uzależnień) 

Data emisji: 27.09.2018

Godzina emisji: 20.09

pj

Czytaj także

Markę osobistą ma każdy z nas

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 12:25
- Reputacja to tylko element budujący markę osobistą. Nie można między nimi postawić znaku równości - mówi kulturoznawca dr Karol Jachymek z Uniwersytetu SWPS. - Budując markę osobistą należy być prawdziwym - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pułapki irracjonalności. W jaki sposób podejmujemy decyzje?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 13:36
Konsumenci, biznesmeni, politycy - wszyscy podejmujemy decyzje wynikające z bardzo podobnych schematów zachowań. Dan Ariely w książce pt. "Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje" wyjaśnia, co kieruje naszymi wyborami. W Czwórce na ten temat rozmawialiśmy z ekonomistką behawioralną Julią Kołodko.
rozwiń zwiń