X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Fastfoodowe relacje". Czy przyjaźń da się kupić?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 13:21
- Zwolnienie z więzi, zobowiązań, reguł, szybkie przyjaźnie i przelotne znajomości - to znamiona XXI wieku w relacjach międzyludzkich - tłumaczy w Czwórce psycholog prof. Piotr Szarota.
Audio
  • Czym jest przyjaźń i jak o nią skutecznie dbać? Rozmowa z prof. Piotrem Szarotą (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Ivanko80/Shutterstock.com

Rozstanie 1200.jpg
Przyjaźń po rozstaniu jest możliwa?

Jak podkreślał gość Czwórki, nie ma dziś "jednej dobrej definicji przyjaźni". - Kiedyś określanie, kto jest przyjacielem, było prostsze. Mówiło się, że łączy nas po prostu coś innego niż więzy rodzinne, były także przyjaźnie w ramach rodziny, np. z żoną bądź mężem - tłumaczył gość Czwórki. - Dziś charakterystyczna jest mała trwałość relacji. Jeśli dana znajomość przestaje nas w pełni satysfakcjonować i cieszyć, natychmiast szukamy następnej. To takie "fastfoodowe konsumowanie relacji", wciąż mamy apetyt na coś nowego - tłumaczył.   

Przyjaźń mocno nas angażuje, a przyjaciele wymagają inwestycji, zwłaszcza emocjonalnych. Musimy z nimi wpsółprzeżywać, do pewnego stopnia tak działa także psychoterapia prof. Piotr Szarota

Jakim przeobrażeniom uległy nasze relacje z bliskimi nam ludźmi na przestrzeni ostatnich lat? Czy przyjaźń za pieniądze jest jeszcze przyjaźnią i jak bardzo potrzebna jest przyjaźń w związku? Czy relacje z awatarem albo "przyjaźnie" w serwisach społecznościowych z ludźmi, których nigdy nie spotkaliśmy, zaspakajają nasze potrzeby? Czym jest Efekt Tamagotchi i co wspólnego ma z nim Tom Hanks? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: prof. Piotr Szarota (Instytut Psychologii PAN, autor książki "Od Facebooka do post-przyjaźni. Współczesne przeobrażenia bliskich relacji")

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji: 20.07

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak sprawić, by ludzie cię polubili?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 11:49
Czy możliwe jest, by wszyscy nas lubili? - Kiedy spotykasz się z drugim człowiekiem, nie ma sposobu, by nie wywierać na siebie nawzajem wpływu. Pytanie, jak to wykorzystamy... - mówiła psycholog Agnieszka Ornatowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjaźń w czasach mediów społecznościowych. Jak wygląda?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 12:06
- Na gruncie psychologii ścierają się różne tendencje. Niektórzy psychologowie twierdzą, że im większa grupa naszych przyjaciół, tym lepiej. Inni w myśl słów Arystotelesa twierdzą, że lepsza jest mniejsza, a bardziej bliska paczka - mówiła psycholog Katarzyna Growiec.
rozwiń zwiń