Przyjaźń w czasach mediów społecznościowych. Jak wygląda?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 12:06
- Na gruncie psychologii ścierają się różne tendencje. Niektórzy psychologowie twierdzą, że im większa grupa naszych przyjaciół, tym lepiej. Inni w myśl słów Arystotelesa twierdzą, że lepsza jest mniejsza, a bardziej bliska paczka - mówiła psycholog Katarzyna Growiec.
Audio
  • Katarzyna Growiec o znaczeniu przyjaźni w naszym życiu (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: nd3000/Shutterstock.com

serce 1200 free
Miłość platoniczna. Jak się z niej wyleczyć?

Arystoteles mawiał: "Przyjaciele to jedna dusza w dwóch ciałach", mówił też, że "ten, kto ma przyjaciół nie ma przyjaciela". Od czego zależy, ile prawdziwie przyjacielskich relacji jesteśmy w stanie zbudować? Czy to prawda, że w całym życiu jest to tylko kilka najbliższych osób? - Psychologowie bliscy arystotelesowskiej myśli przekonują, że nawiązując relacje z wieloma ludźmi rozmieniamy się na drobne. Część z nich przekonuje, że liczba osób, z którymi jesteśmy w stanie nawiązać bliskie relacje to 5-7 osób. Są również tacy, którzy twierdzą, że prawdziwym przyjacielem może stać się tylko jedna osoba - opowiadała psycholog. 

Media społecznościowe sprawiły, że zatarła się różnica między znajomym, a przyjacielem. Często upojeni ilością znajomych zapominamy o budowaniu prawdziwych relacji Katarzyna Growiec

- Kiedy myślimy o tym, co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, to w pierwszej kolejności myślimy o miłości czy realizowaniu naszych pasji. Tymczasem badania wskazują, że bardziej szczęśliwi są ci, którzy otoczeni są grupą przyjaciół, która ich akceptuje i na których mogą polegać. Można powiedzieć, że to specyficzna grupa, która daje nam dużo szczęścia, ale często nie zdajemy sobie z tego sprawy i być może dlatego tak mało czasu poświęcamy na pielęgnowanie tej relacji - mówiła.

Przyjaźń, w odróżnieniu od miłości jest procesem, w którym nie ma tzw. "efektu wow". Budujemy ją stopniowo, dzięki wzajemnemu otwieraniu się na siebie Katarzyna Growiec

Kim jest prawdziwy przyjaciel i jak można go znaleźć? Czy dla takiej relacji istnieje jedna definicja? Lepiej utrzymywać znajomość z wieloma osobami, czy skupić się na kilku, dla nas najważniejszych? Na czym polega koncepcja przyjaźni Robina Dunbara i czym jesr tzw. "kapitał pomostowy"? O tym rozmawialiśmy z psycholog Katarzyną Growiec. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Katarzyna Growiec, psycholog, adiunkt w Katedrze Psychologii Osobowości Uniwersytetu SWPS, autorka książki 'Ile szczęścia dają nam inni ludzie?"

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 20.08

ac/pj

Czytaj także

"A może nie ma się czego bać?" Co leży u źródła współczesnych lęków?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 21:00
- Źródłem lęku jest nasza wyobraźnia. Często pojawia się on pod wpływem sytuacji stresowych, ale nie same sytuacje budzą w nas lęk, lecz to, w jaki sposób je przetwarzamy - wyjaśniał prof. Leszek Mellibruda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzinna układanka. Jak się dogadać?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 11:00
- Są różne rodziny: takie, które są źródłem siły, radości, satysfakcji i takie, które są źródłem cierpienia. Najwięcej chyba jest takich, w których zachodzą obie te okoliczności - wyjaśniał prof. Bogdan de Barbaro, gość "Strefy prywatnej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczęście to docenianie tego, co tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 11:47
- Od dawna żyję tu i teraz. Planuję tylko najbliższą przyszłość, bo ważne są dla mnie sprawy codzienne - mówiła autorka książki "Manufaktura codzienności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak poradzić sobie z nieśmiałością?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 12:00
Ponad połowa osób definiuje siebie jako osoby nieśmiałe. Jak ma się do tego poczucie własnej wartości, czy jest to cecha, którą ma się od urodzenia, czy można ją w sobie wyrobić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość platoniczna. Jak się z niej wyleczyć?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:38
Wiosna to czas zauroczeń, fascynacji, zakochań... nie zawsze szczęśliwych. Bywa bowiem, że uczucie nie jest odwzajemnione albo obdarzona nim osoba o niczym nie wie.
rozwiń zwiń