Stereotypy w pracy. Jak z nimi wygrać?  

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 12:47
Codziennie podejmujemy szereg decyzji na polu zawodowym: z kim współpracować, a z kim nie, komu warto zaufać, z kim się zaprzyjaźnić w pracy, z kim podpisać kontrakt. Jaki wpływ na nasze decyzje mają stereotypy?
Audio
  • Jak wygrać ze stereotypem? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Master1305/Shutterstock.com

praca biuro kłótnia 1200.jpg
Starszy czy młodszy - kto sprawdzi się lepiej w pracy?

- Stereotyp to często wbrew pozorom coś pozytywnego. Porządkuje naszą rzeczywistość, daje nam poczucie bezpieczeństwa i stabilności - mówiła Dorota Minta, psycholog i psychoterapeutka. - Stereotypy biorą się z naszych wielopokoleniowych doświadczeń, wynikają z obyczajów, jakie wynosimy z domu. Przekazywane są pocztą pantoflową. Najczęściej stereotypy dotyczą wieku, wykształcenia, pochodzenia. Wiążą się też ze "szklanym sufitem", czyli płcią. Stereotypami obarczeni są także wciąż ludzie niepełnosprawni 

Tymczasem "kobieta nie nadaje się na szefa", "mężczyźni to urodzeni przywódcy", "najlepsi piloci to mężczyźni", "kobiety są zbyt miękkie" w negocjacjach", szefowie nigdy nic nie robią, przeciętny pracownik jest zawsze wykorzystywany” - te i inne stereotypy utrudniają wzajemną współpracę na polu zawodowym. Słowa "zawsze", "nigdy" stają się przeszkodą do wzajemnego zrozumienia się i czerpania z całego wachlarzu różnic międzyludzkich.

Ważne, by w odpowiednim momencie umieć odejść od stereotypu i umieć spojrzeć na każdego człowieka indywidualnie, nie przypinać łatek. Dorota Minta

Jak wyjść poza uprzedzenia i stereotypy w miejscu pracy? Kiedy stereotyp staje się faktem i komu zagraża? Czym jest "otwartość na zmiany"? O zaklętych rewirach, podziale na zawody kobiece i męskie - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Dorota Minta (psycholog i psychoterapeutka, Psycholodzy Lwowska)

Data emisji: 8.04.2019

Godzina emisji: 20.08

kd/kul

Czytaj także

Obcokrajowcy na rynku pracy. "Nasi" czy "inni"?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 12:10
- Kiedy w firmie pracownicy mają problemy z akceptacją cudzoziemców, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów rozwiązywania tego typu problemów. Na przykład zatrudnionych obcokrajowców od razu wprowadzać w życie firmy, znaleźć im opiekunów, którzy pomogą zintegrować się z resztą - opowiada Tomaszem Dudek, dyrektor zarządzający OTTO Work Force.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka komunikacji. Czy różnice mogą łączyć?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 16:38
Niezgodność charakterów w środowisku zawodowym może być zaletą. Warunek jest jednak jeden: zespół musi potrafić pozytywnie ją wykorzystać.
rozwiń zwiń