Era automatyzacji. Robot zabierze nam pracę?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 09:30
- W pewnych zawodach maszyny już zabierają nam pracę i to nie jest pieśń przyszłości. Natomiast tam, gdzie liczą się kompetencje społeczne, empatia i drugi człowiek, perspektywa pełnej robotyzacji oddala się - uważa  prof. Marlena Plebańska z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Audio
  • Jak sztuczna inteligencja zmieni rynek pracy? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Robotyzacja przyspieszy?
Robotyzacja przyspieszy?Foto: Phonlamai Photo/Shutterstock.com

Czytaj także
robot 1200.jpg
W Seulu powstanie muzeum robotyki. Zbudują go... roboty

Robotyzacja i nowe technologie, zdaniem gościa Czwórki, na pewno znajdą zastosowanie w branżach związanych z ochroną środowiska. - Mogą pomóc w przetwarzaniu plastiku na produkty odnawialne - mówi. - Trend przerabiania śmieci na rzeczy użytkowe ciągle się rozwija i już dziś jestem w stanie wyobrazić sobie maszyny, które na bieżącą będą produkować talerze albo buty z naszych odpadków - dodaje.       

Ekspertka w dziedzinie cyfrowej edukacji tłumaczy także, czym zajmują się Personal Digital Curator, Garbage Designer czy Digital Death Manager i opowiada, jak świat technologi cyfrowych wdraża się w korporacyjną rzeczywistość. 


Czytaj także
robot 1200.jpg
"Scout" - robot-skoczek ratujący ludzkie życie

W audycji również podpowiadamy, czego powinniśmy uczyć się aby w przyszłości mieć satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę, w jaki sposób rozwijać kompetencje cyfrowe i społeczne i czy szkoły oraz pracodawcy są przygotowani na technologiczną rewolucję?

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: prof. Marlena Plebańska (Akademia Finansów i Biznesu Vistula)

Data emisji: 26.08.2019

Godzina emisji: 20.07

kulCzytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń