Nieprzeciętni 2020. Poznaj kolejnych finalistów: Zuza Szmidt i Majka Lipiak

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 10:09
Na to, by oddać głosy na najbardziej Nieprzeciętnych 2020 pozostało tylko kilka dni - można to robić do 14 czerwca. By ułatwić Wam zadanie przybliżamy sylwetki kolejnych finalistów Plebiscytu. Tym razem Zuza Szmidt i Majka Lipiak.
Audio
  • O swoich pasjach, działalności charytatywnej i o Nieprzeciętnych opowiadają Majka Lipiak i Zuza Schmidt (Strefa prywatna/Czwórka)
Zuzanna Szmidt i Majka Lipiak
Zuzanna Szmidt i Majka Lipiak Foto: arch. pryw.

nieprzecietni (1).jpg
Kto zostanie Nieprzeciętnym 2020? Ostatnie dni głosowania >>>

Zuza Szmidt jest slamerką, występuje i tworzy poezję. Zorganizowała m.in. pierwsze cykliczne wydarzenie dla młodych slamerów w Bydgoszczy. Majka Lipiak jest prezesem pierwszej agencji marketingowej, która powstała po to, by zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami. 

ZAGŁOSUJ >>>


nieprzeciętni majcherek góźdź.jpg
Nieprzeciętni 2020. Finaliści: Hanna Góźdź i Ewa Majcherek

Występowała na dwóch pierwszych edycjach ogólnopolskich mistrzostw w SLAMie w Poznaniu. W Bydgoszczy nie było takich wydarzeń i postanowiła to zmienić. Od pięciu lat organizuje własny cykl slamów. - Zuza chłonie to, co ją otacza. Potrafi słuchać ludzi wokół siebie, mocno angażuje się w to co robi, i być może dzięki temu tak dobrze jej to wychodzi. Ma własną wizję, która jednak opiera się na tym, czego potrzebują inni - opowiadał Maciej, przyjaciel naszej finalistki. W rozmowie z Czwórką sama Zuzanna Szmidt opowiadała m.in. o tym, czym jest slam. - To właściwie otwarta scena. Każdy kto pisze może przyjść z własnym tekstem i zaprezentować go w dowolny sposób. Taka formuła sprawia, że jest to wymiana różnych myśli - tłumaczyła. - Slamy przybierają formę turniejów, tu bardzo ważna jest publiczność. To sztuka od ludzi i dla ludzi. Slam powoduje, że chce się więcej pisać, uczyć i mówić - tłumaczyła.


Przemek Kaca2 Zawistowska small.jpg
Nieprzeciętni 2020. Finaliści: Przemek Kaca i Aleksandra Zawistowska

Jak przekonuje, ogromną wartością jest dla niej możliwość udostępniania innym gruntu do wyrażania się. - Chcę robić rzeczy dla innych i jestem szczęśliwa, kiedy to się sprawdza - opowiadała i, jak tłumaczyła, nie spodziewała się, że jej pasja zaprowadzi do naszego plebiscytu. - Jest mi jednak bardzo miło, że to się stało - mówiła w rozmowie z Weroniką Puszkar.

ZOBACZ TAKŻE Wystartował plebiscyt Nieprzeciętni 2020. "Szukamy ludzi wyjątkowych" >>>

Kolejna finalistka, Majka Lipiak szefuje pierwszej agencji marketingowej, która powstała po to, by zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami. - Jest bardzo kochana, serdeczna i ciepła. Ma dużo empatii i szczerą chęć pomagania. Zawsze marzyła o tym, by być przedsiębiorcą społecznym i udaje jej się to - opowiadała o Majce jej przyjaciółka Basia. Majka Lipiak założyła fundację "Leżę i pracuję", a tematem niepełnosprawności zajęła się cztery lata temu. - Spotkałam wówczas człowieka, który tu i teraz boryka się z niepełnosprawnością i postanowiłam pomóc. Dziś pokazujemy, że tacy ludzie mają taki sam potencjał jak inni. Mogą być copywriterami, grafikami, mają nieograniczone możliwości, zwłaszcza w dobie pracy zdalnej - tłumaczyła. 

I jak przekonywała, takie inicjatywy są potrzebne, by stworzyć możliwości normalnego życia osobom, które mogą je prowadzić. - Choć na rynku pracy jest coraz lepiej i jesteśmy coraz bardziej świadomym społeczeństwem, wciąż szanse są nierówne - tłumaczyła. Jak podkreślała, gdy sami spotkamy na ulicy człowieka, któremu chcemy pomóc, najpierw warto zapytać go o to, czy rzeczywiście tej pomocy potrzebuje. - To tacy sami ludzie jak my, dorośli, potrafiący sobie radzić - podkreślała w rozmowie z Czwórką. 

NIEPRZECIĘTNI 2020 Przedstawiamy finalistów >>> 

Na stronie plebiscytu znajdziemy sylwetki całej dziesiątki, osób o bardzo różnych zainteresowaniach - od artystycznych, przez medyczne i edukacyjne, na społecznych kończąc. Głosowanie trwa do 14 czerwca - każda osoba może zagłosować nawet cztery razy dziennie na dowolnego finalistę. Można także uzasadnić swój wybór: najwyżej ocenione pod kątem oryginalności, pomysłowości i wartości artystycznej teksty zostaną nagrodzone przez jury konkursu.

ZOBACZ TAKŻE Nieprzeciętni 2019. Wielka gala - sprawdź, co się działo [GALERIA]

Nazwisko najbardziej "Nieprzeciętnego" poznamy podczas uroczystej gali 25 czerwca, która odbędzie się online o godzinie 18.00. Wydarzenie uświetni Krzysztof Zalewski z zespołem. Galę poprowadzą Kasia Dydo-Rosłoń i Kuba Marcinowicz, a o oprawę muzyczną zadba DJ Bert. Zapraszamy do słuchania i oglądania na stronie Czwórki i w naszych social mediach. 

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadził: Weronika Puszkar

Gość: Zuza Szmidt, Majka Lipiak (finalistki Nieprzeciętnych 2020)

Data emisji: 08.06.2020

Godzina emisji: 20.07


Materiały sponsora/mat. pras. Materiały sponsora/mat. pras.

kd/kul


Czytaj także

Nieprzeciętni 2020. Sprawdzamy, co słychać u finalistów z ubiegłych lat

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 11:58
Trwa plebiscyt Nieprzeciętni 2020. Rozmawialiśmy z finalistami i laureatami poprzednich odsłon. - Zwycięstwo dało mi dużą motywację, by wciąż się rozwijać - mówił Mateusz Zaremba, zwycięzca z 2017 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2020. Dowiedz się więcej o finalistach. Tym razem - Łukasz Pawlik

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 14:08
Kto zostanie Nieprzeciętnym 2020? To zależy od Ciebie! Pomagamy słuchaczom Czwórki w głosowaniu, przedstawiając dziesięcioro finalistów naszego plebiscytu. 
rozwiń zwiń