Nieprzeciętni 2022. "Nieprzeciętność to dawanie radości innym"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 11:00
Trwa kolejna odsłona Czwórkowego plebiscytu Nieprzeciętni. Do 17 kwietnia czekamy na wasze zgłoszenia, a w tym czasie sprawdzamy, co słychać u finalistów z poprzednich lat.
Plebiscyt Nieprzeciętni 2021 - materiały promocyjne
Plebiscyt Nieprzeciętni 2021 - materiały promocyjne Foto: Plebiscyt Nieprzeciętni 2021 - materiały promocyjne

Słuchacze Czwórki doskonale znają nasz plebiscyt Nieprzeciętni, w którym od lat doceniamy osoby wyróżniające się niebanalnym hobby, niesamowitą pracą, osiągnięciami czy działaniami. Do konkursu może się zgłosić każdy, ale można też zostać zgłoszonym. Wystarczy spełnić dwa warunki: mieć nie mniej niż 18, ale nie więcej niż 35 lat i wypełnić formularz. 

ZGŁOŚ SIĘ DO PLEBISCYTU <<<

Wioletta Fijałkowska, założycielka zespołu ludowego Guzowianki, w plebiscycie wzięła udział w 2021 roku, Marcin Zastawnik jest finalistą Nieprzeciętnych z 2019 roku.

Z domu do własnego zespołu

Wioletta Fijałkowska miłość do muzyki ludowej wyniosła z domu. Jej tata jest harmonistą i akordeonistą, bracia też zajmują się muzyką ludową. Ona sama zaczęła przygodę z dźwiękami od nauki gry na flecie poprzecznym. - Muzykę ludową podpatrywałam w domu. Ona zawsze była obecna na święta, podczas urodzin, imienin czy zwykłych spotkań towarzyskich - mówi gość Czwórki. - Dziś w szkole uczę muzyki, choć głównym moim przedmiotem jest angielski. Gdy weszłam w wiek dorosły, założyłam rodzinę, przestałam mieć czas na wyjazdy z zespołami. Postanowiłam stworzyć coś blisko mojego domu. Tak powstał zespół Guzowianki - dodaje. 

Początkowo zespół był malutki. Tworzyli go uczniowie i absolwenci szkoły w Guzowie. Dziś do Wioletty przyjeżdżają dzieci z 5-6 okolicznych powiatów, a zespół liczy ponad 40 osób. - Teraz muszę pomyśleć o organizacji tego zespołu, wszyscy chcą śpiewać, wszyscy chcą występować, wciąż zgłaszają się nowi chętni - zdradza gość Weroniki Puszkar. 

Wioletta Fijałkowska docenia talenty i nieprzeciętność swojego zespołu. Podkreśla, że w Czwórkowym plebiscycie szukałaby oryginalności, pomysłów na zarażanie swoją pasją. - Na pewno to by nie byli tylko muzycy, ale też osoby kreatywne w innych dziedzinach, pomysłowe, zaangażowane w to, co robią, pełne pasji - wyjaśnia. - Chciałabym, żeby Nieprzeciętni dawali radość innym dookoła, żeby motywowali i inspirowali. 


Posłuchaj
22:23 czwórka strefa prywatna 28.03.2022.mp3 Czym jest nieprzeciętność - opowiadają finaliści plebiscytu Czwórki z poprzednich lat (Strefa prywatna/Czwórka)

 

Pasja akustyczna 

Ze światem muzyki związany jest też kolejny finalista Nieprzeciętnych Marcin Zastawnik, w plebiscycie wziął udział w 2019 roku. On stawia jednak na akustykę. Ostatnio w komorze bezechowej nagrał "krzyk" rozrywanej muffiny. - Nie spodziewałem się, że to tak brzmi. Na pomysł tego nagrania wpadłem podczas zabawy z synem bańkami mydlanymi. Usłyszałem, że one wybuchają, strzelają przy pękaniu - opowiada. - Mając dostęp do najcichszego miejsca w Polsce, jakim jest komora bezechowa na AGH i super czułego mikrofonu, nagrałem i bańki, i rozrywane ciastko. 

Marcin Zastawnik zdecydował się na przygodę z akustyką już w piątej klasie podstawówki. Wtedy zapragnął być akustykiem podczas koncertów na żywo. Z czasem przekwalifikował się na akustykę budowlaną i wnętrz, dziś zajmuje się akustyką specjalistyczną. Pomaga ludziom uporać się z hałasami, ale też dzieli swoją wiedzą jako pracownik naukowo-dydaktyczny. 

Nieprzeciętność dla Marcina to codzienne stawianie czoła zwyczajnym problemom, których współczesny świat dostarcza nam aż za dużo. - W czasach pandemii, w czasach rosyjskiej agresji na Ukrainę działanie i niełamanie się świadczą o nieprzeciętności - podkreśla. 

Plebiscyt Nieprzeciętni to szansa dla każdego. Wystarczy wypełnić formularz. ZGŁOŚ SIĘ DO PLEBISCYTU <<<

Plebiscyt Nieprzeciętni 2022 ma na celu zaprezentowanie ludzi, którzy w swojej pracy, środowisku robią rzeczy niebanalne, mają nietypowe zainteresowania, tworzą niezwykłe rzeczy. Jednym słowem - wszystkich, których można określić mianem wyjątkowych.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Goście: Wioletta Fijałkowska (finalistka Nieprzeciętnych 2021), Marcin Zastawnik (finalista Nieprzeciętnych 2019)

Data emisji: 28.03.2022

Godzina emisji: 20.07

pj

Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. Ostatni tydzień na zgłoszenia!

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 06:00
Czwórka szuka ludzi niezwykłych, z nietuzinkowymi zainteresowaniami, a także nowatorskimi pomysłami. Do wygrania cenne nagrody: cyfrowe radioodbiorniki, a także słuchawki i głośniki bluetooth. Na zgłoszenia zostało tylko kilka dni!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. "Szukamy ludzi po prostu wyjątkowych"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 11:13
- Poszukujemy osób jeszcze bardziej wyjątkowych spośród tych wyjątkowych. Takich, którzy zajmują się czymś nietuzinkowym, mają pasje i chcą je rozwijać - mówiła dyrektor-redaktor naczelna Czwórki Hanna Dołęgowska. 
rozwiń zwiń