Nieprzeciętni 2022. "Nieprzeciętność to pasja i odwaga tworzenia"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 11:00
Trwa plebiscyt Czwórki Nieprzeciętni 2022. Do 17 kwietnia czekamy na Wasze zgłoszenia, a my sprawdzamy, co słychać u finalistów z poprzednich lat: Klaudii Szubert i Bartosza Mamaka.
Plebiscyt Nieprzeciętni 2021 - materiały promocyjne
Plebiscyt Nieprzeciętni 2021 - materiały promocyjne Foto: Plebiscyt Nieprzeciętni 2021 - materiały promocyjne

W Czwórkowym plebiscycie "Nieprzeciętni" od lat doceniamy osoby wyróżniające się niebanalnym hobby, niesamowitą pracą, osiągnięciami czy działaniami. Do konkursu może się zgłosić każdy, ale można też zostać zgłoszonym. Wystarczy spełnić dwa warunki: mieć nie mniej niż 18, ale nie więcej niż 35 lat i wypełnić formularz. Czas jest do 17 kwietnia.

ZGŁOŚ SIĘ DO PLEBISCYTU <<<

Klaudia Szubert to finalistka z 2021 roku, która organizowała akcje charytatywne dla dzieci chorych, niepełnosprawnych czy z domów o trudnej sytuacji materialnej. Gość Czwórki pomagała także czworonogom. Teraz zaangażowana jest w pomoc seniorom. - To dla mnie coś nowego. Cieszę się, że mogę działać dla kolejnych potrzebujących grup - podkreślała. Jej praca polega na tym, by spędzać z nimi czas, dotrzymywać towarzystwa, dbać, by nie cierpieli na samotność. - Towarzyszę im w zależności od ich potrzeb, to mogą być wspólne wyjazdy do lekarzy, realizowanie recept, ale także po prostu spędzanie razem czasu, rozmowy w sieci czy przez telefon - wymieniała gość Czwórki. Jak opowiadała, wielu seniorów zgłaszają ich własne dzieci, wnuki albo sąsiedzi. - Ludzie ci nie mają często dostępu do internetu, nie zawsze mają telefon, bywają porzuceni przez rodzinę albo po prostu ostatni z rodu. To bardzo smutne, informacje o tym, że udzielamy pomocy, otrzymują także czasem przypadkowo - podkreślała gość Czwórki.   

Finalistka Nieprzeciętnych planuje dziś wydać książkę o osobach wyalienowanych społecznie. - To będzie kilkadziesiąt prawdziwych historii ludzi, dotkniętych hejtem, ofiar przemocy domowej, seksualnej, a także osób chorych. Te historie mogły się nie wydarzyć, gdyby hejt w sieci był mniejszy, a wiele z nich kończy się tragicznie.  - mówiła Klaudia Szubert. Jak tłumaczyła, ludzie nieprzeciętni to osoby samodzielne, pracowite i cierpliwe. - To nie może być ktoś, kto się szybko poddaje. Nieprzeciętny powinien być przykładem na to, że niemożliwe nie istnieje - podkreślała. 

Posłuchaj
10:45 czwórka klaudia 2022_04_11-20-37-41.mp3 O nieprzeciętności, wolontariacie i pomaganiu innym - opowiada Klaudia Szubert (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Bartosz Mamak, finalista z 2021 roku, to artysta, doktor sztuki, wykładowca, angażujący się w inicjatywy społeczne, w ramach których prowadził m.in. warsztaty artystyczne z wychowankami domów dziecka i z osobami z niepełnosprawnościami. Teraz jego prace obrazują także wojnę rosyjsko-ukraińską.

- Ostatnie wydarzenia wstrząsnęły całym światem, ale ja, jako twórca, chciałbym pokazać swój sprzeciw wobec tego, co obecnie dzieje się na świecie. Musiałem więc pójść artystycznie w tym właśnie kierunku - podkreślał Bartosz Mamak w rozmowie z Czwórką. Jak tłumaczył, praca pozwala mu na to, by dać upust trudnym emocjom. - Artyści to ludzie bardzo wrażliwi, dlatego tym lepiej, że wielu z nas angażuje się w taką aktywność. Mam nadzieję, że poprzez moją sztukę dam trochę otuchy pokrzywdzonym - podkreślał. - Staram się pokazywać wydarzenia z pomocą pewnych komunikatów i symboli w moich pracach. Ciężko robić sztukę dla wszystkich, jednak chciałbym, by moje prace trafiały do jak najszerszego grona - podkreślał. 

Jak tłumaczył, nieprzeciętność to dla niego m.in. odwaga w tworzeniu. - Mam wielu studentów i każdy z nich jest zupełnie inną postacią, ma inne postrzeganie świata, w wielu można dostrzec wyjątkowość i głód świata i sztuki - mówił gość Czwórki. Jak tłumaczył, w sztuce ważne jest poszukiwanie. - Nieprzeciętność to coś, co nas wyróżnia z tłumu, to pasja i umiejętność wychodzenia poza szereg i obserwowania świata z dystansu. To ogromna wrażliwość, która prowadzi do wielu dobrych rzeczy - mówił.

Posłuchaj
10:41 czwóka mamak 2022_04_11-20-15-18.mp3 O swojej pracy, pasji i nieprzeciętności opowiada Bartosz Mamak (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Plebiscyt Nieprzeciętni 2022 ma na celu zaprezentowanie ludzi, którzy w swojej pracy, środowisku robią rzeczy niebanalne, mają nietypowe zainteresowania, tworzą niezwykłe rzeczy. Jednym słowem - wszystkich, których można określić mianem wyjątkowych. 

ZOBACZ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2022 <<<

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Goście: Bartosz Mamak (finalista Nieprzeciętnych 2021), Klaudia Szubert (finalistka Nieprzeciętnych 2017)

Data emisji: 11.04.2022

Godzina emisji: 20.07

kd

pj

Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. Ostatni tydzień na zgłoszenia!

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 06:00
Czwórka szuka ludzi niezwykłych, z nietuzinkowymi zainteresowaniami, a także nowatorskimi pomysłami. Do wygrania cenne nagrody: cyfrowe radioodbiorniki, a także słuchawki i głośniki bluetooth. Na zgłoszenia zostało tylko kilka dni!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. "Szukamy ludzi po prostu wyjątkowych"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 11:13
- Poszukujemy osób jeszcze bardziej wyjątkowych spośród tych wyjątkowych. Takich, którzy zajmują się czymś nietuzinkowym, mają pasje i chcą je rozwijać - mówiła dyrektor-redaktor naczelna Czwórki Hanna Dołęgowska. 
rozwiń zwiń