Nieprzeciętni 2023. Antoniusz Dietzius: dziś czas tworzy Nieprzeciętnych

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 11:18
Do 16 kwietnia można zgłosić siebie lub swoich bliskich do kolejnej odsłony naszego plebiscytu "Nieprzeciętni". Szukamy ludzi o nieszablonowych pasjach, a Antoniusz Dietzius, laureat pierwszej odsłony plebiscytu, przekonuje, że to piękne i ważne wydarzenie na drodze młodych ludzi. 
Antoniusz Dietzius, aktor, reżyser i laureat pierwszej edycji plebiscytu Nieprzeciętni
Antoniusz Dietzius, aktor, reżyser i laureat pierwszej edycji plebiscytu "Nieprzeciętni" Foto: Czwórka

W plebiscycie "Nieprzeciętni" Czwórka szuka ludzi pełnych pasji, którzy pomagają innym, robią coś niesamowitego, coś, co kochają, którzy ze zwykłego zajęcia stworzyli hobby, którym zarażają innych. Pierwszym laureatem plebiscytu "Nieprzeciętni", który odbył się w 2004 roku, został Antoniusz Dietzius. Dziś stoi on na czele Teatru Muzycznego Proscenium. 

- 27 kwietnia, Międzynarodowy Dzień Teatru, spędziłem najpiękniej, jak tylko mogę sobie to wymarzyć, czyli na próbach do mojej najnowszej premiery - mówi gość Weroniki Puszkar. - 21 kwietnia odbędzie się polska, ale też światowa, prapremiera sztuki "Planeta 5.0". To genialna, futurystyczna komedia z ładnym przesłaniem - dodaje. 

Wśród swoich ostatnich sukcesów Antoniusz Dietzius wspomina premierę musicalu "Grease", który nazywa swoim najpiękniejszym dzieckiem musicalowym, jaki udało mu się stworzyć i podarować polskiej widowni. - To takie spełnienie marzenia. Od dwóch lat prowadzę swój teatr muzyczny - Teatr Muzyczny Proscenium. Stworzyliśmy go wspólnie z grupą przyjaciół. Założyliśmy fundację artystyczną, w ramach której prowadzimy teatr. Działamy na warszawskiej scenie Relaks - opowiada. - W tym musicalu na scenie jest 30-osobowa obsada, tancerze, wokaliści, zespół muzyczny na żywo. Udało nam się wskrzesić ducha rock and rolla z lat 50. i 60.


Posłuchaj
06:43 czwórka strefa prywatna 28.03.2023ok.mp3.mp3 Antoniusz Dietzius opowiada o plebiscycie Nieprzeciętni 2004 oraz o nieprzeciętności dziś (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

Niemal 20 lat minęło

Pierwszy raz w Czwórce Antoniusz Dietzius pojawił się w 2004 roku. Tytułem Nieprzeciętnego został doceniony za działalność teatralną, której wierny jest do dziś. - Plebiscyt "Nieprzeciętni" to faktycznie wydarzenie, które utwierdziło mnie w przekonaniu, że wybieram dobrą drogę dla siebie - zdradza. - To piękne, gdy w życiu 17-, 18-letniego człowieka, który właściwie stoi na rozstaju dróg życiowych, przytrafia się takie wydarzenie, które mówi: piękne jest to, co robisz, idź dalej, pielęgnuj to, co osiągnąłeś i osiągaj kolejne cele. To był wyjątkowy moment. 

Otrzymana statuetka "Nieprzeciętnych" jest dla Czwórkowego gościa bardzo cenna. Przyznaje, że zabiera ją w każde miejsce, w którym mieszka. 

Dziś, by być Nieprzeciętnym, chyba trzeba być sobą i realizować się w tym, w czym czujemy się spełnieni lub chcemy się spełniać - mówi laureat. - Ostatnie lata, pandemia, bliska wojna stworzyły nowy czas na nieprzeciętnych. Mam wrażenie, że na co dzień mniej zwracamy uwagę na nieprzeciętność, bo wiele jej jest w naszych odruchach, potrzebie serca. Nieprzeciętni dziś zrywają się, by pomagać - dodaje. 

Tegoroczna odsłona "Nieprzeciętnych" budzi w Antoniuszu Dietziusie ciekawość, ponieważ, jego zdaniem, dziś to czas rodzi nieprzeciętnych. - W tym roku chyba też zgłoszę swojego kandydata. Jestem na to gotowy - zdradza. - Pracuję z młodymi ludźmi, obserwuję wiele talentów artystycznych, ale oni niosą nie tylko artyzm, są warci zauważenia.

___

Od 20 marca do 16 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia kandydatów spośród rodziny i znajomych lub zgłosić się samemu. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek między 18. a 35. rokiem życia. Zgłoszenie jest proste i zajmuje tylko kilka chwil.

Nieprzeciętni 2023 to plebiscyt skierowany do młodych ludzi, którzy robią coś ciekawego, mają niesamowitą pasję czy wyjątkowe umiejętności. To już kolejna odsłona naszej akcji. W ubiegłym roku tytuł Nieprzeciętnego trafił do Jakuba Tylmana - pedagoga, nauczyciela oraz inicjatora ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoła bez zadań domowych", wcześniej laureatami byli m.in. Michał Brańka, zaangażowany w działalność fundacji "Czerwone Noski", pomagającej dzieciakom przetrwać trudne chwile w szpitalach, a także Radosław Rademenez Blonkowski, który jest muzykiem, MC, instruktorem breakingu i rekordzistą Polski w najdłuższym freestyle'u bez przerwy

POBIERZ:

Nieprzeciętni 2023 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2023 <<<

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Antoniusz Dietzius (laureat pierwszego plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni" w 2005 roku)

Data emisji: 27.03.2023

Godzina emisji: 21.02

Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023 Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023

pj

Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Ola Mirosław: szukam ludzi, którzy pasję przekuwają w cel

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 12:00
- Każdy z nas może być nieprzeciętny w dziedzinie, którą lubi, która jest jego pasją, i w której chce się rozwijać - mówiła Ola Mirosław, olimpijka uprawiająca wspinaczkę sportową, zasiadająca w kapitule Czwórkowego plebiscytu Nieprzeciętni 2023. 
rozwiń zwiń