"Fastfoodowe relacje". Czy przyjaźń da się kupić?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 13:21
- Zwolnienie z więzi, zobowiązań, reguł, szybkie przyjaźnie i przelotne znajomości - to znamiona XXI wieku w relacjach międzyludzkich - tłumaczy w Czwórce psycholog prof. Piotr Szarota.
Audio
  • Czym jest przyjaźń i jak o nią skutecznie dbać? Rozmowa z prof. Piotrem Szarotą (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Ivanko80/Shutterstock.com

Rozstanie 1200.jpg
Przyjaźń po rozstaniu jest możliwa?

Jak podkreślał gość Czwórki, nie ma dziś "jednej dobrej definicji przyjaźni". - Kiedyś określanie, kto jest przyjacielem, było prostsze. Mówiło się, że łączy nas po prostu coś innego niż więzy rodzinne, były także przyjaźnie w ramach rodziny, np. z żoną bądź mężem - tłumaczył gość Czwórki. - Dziś charakterystyczna jest mała trwałość relacji. Jeśli dana znajomość przestaje nas w pełni satysfakcjonować i cieszyć, natychmiast szukamy następnej. To takie "fastfoodowe konsumowanie relacji", wciąż mamy apetyt na coś nowego - tłumaczył.   

Przyjaźń mocno nas angażuje, a przyjaciele wymagają inwestycji, zwłaszcza emocjonalnych. Musimy z nimi wpsółprzeżywać, do pewnego stopnia tak działa także psychoterapia prof. Piotr Szarota

Jakim przeobrażeniom uległy nasze relacje z bliskimi nam ludźmi na przestrzeni ostatnich lat? Czy przyjaźń za pieniądze jest jeszcze przyjaźnią i jak bardzo potrzebna jest przyjaźń w związku? Czy relacje z awatarem albo "przyjaźnie" w serwisach społecznościowych z ludźmi, których nigdy nie spotkaliśmy, zaspakajają nasze potrzeby? Czym jest Efekt Tamagotchi i co wspólnego ma z nim Tom Hanks? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: prof. Piotr Szarota (Instytut Psychologii PAN, autor książki "Od Facebooka do post-przyjaźni. Współczesne przeobrażenia bliskich relacji")

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji: 20.07

kd

Czytaj także

Jak sprawić, by ludzie cię polubili?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 11:49
Czy możliwe jest, by wszyscy nas lubili? - Kiedy spotykasz się z drugim człowiekiem, nie ma sposobu, by nie wywierać na siebie nawzajem wpływu. Pytanie, jak to wykorzystamy... - mówiła psycholog Agnieszka Ornatowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaźń w czasach mediów społecznościowych. Jak wygląda?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 12:06
- Na gruncie psychologii ścierają się różne tendencje. Niektórzy psychologowie twierdzą, że im większa grupa naszych przyjaciół, tym lepiej. Inni w myśl słów Arystotelesa twierdzą, że lepsza jest mniejsza, a bardziej bliska paczka - mówiła psycholog Katarzyna Growiec.
rozwiń zwiń