Mowa ciała w miłości. Gesty mówią więcej niż słowa

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 10:00
- Komunikacja niewerbalna w psychologii ma ogromne znaczenie. Bo okazuje się, że dużo więcej jesteśmy w stanie powiedzieć gestami niż przy użyciu słów - mówi psycholog Maria Rotkiel.
Audio
  • Jak komunikować się ciałem i jak czytać pozawerbalne komunikaty - część pierwsza (Strefa prywatna/Czwórka)
  • Jak komunikować się ciałem i jak czytać pozawerbalne komunikaty - część druga (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Jack Frog

Kobiety lepiej sobie radzą z czytaniem mowy ciała. Są bardziej wnikliwe i wymagające Maria Rotkiel

Allan i Barbara Pease w książce "Mowa ciała w miłości" zdradzają, jak za pomocą gestów zachęcić kogoś do zawarcia znajomości, jak umiejętnie flirtować, ale też jakie niewerbalne sygnały świadczą o tym, że lepiej się wycofać. - Każdy z nas ma zestaw sygnałów, który wysyła do osoby, którą jest zainetesowany. U mężczyzn i u kobiet ten zestaw jest uniwersalny, ale różny w zależności od płci - wyjaśnia rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - Wynika to z uwarunkowań kulturowych oraz ze środowiska, w którym żyjemy - dodaje.   

Maria Rotkiel podkreśla tażke, jak ważny jest pierwszy moment nawiązywania relacji z drugim człowiekiem. - Niezwykle istotny jest kontakt wzrokowy, który mężczyźni trochę "przegapiają". Allan i Barbara Pease uważają też, że kobiety, które są zainteresowane nową znajomością, komunikują to... pokazaniem nadgarsta, jako tej delikatnej części swojego ciała - mówi. 

Kiedy ktoś nam się podoba, nasze ciało rozluźnia się a gesty stają się bardziej zalotne Maria Rotkiel

Jak wynika z badań 80 procent informacji o ludziach czerpiemy nie z ich słów, lecz z zachowania i gestów. To one właśnie zdradzają nasze prawdziwe intencje i nastawienie jeśli umiemy je zaobserwować i odczytać. W jaki sposób budować relacje partnerskie w "dobie koronawirusa" i jak rozmawiać ze sobą, kiedy spędza się wspólnie całą dobę? O tym m.in. w rozmowie z naszym gościem.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Maria Rotkiel (psycholog) 

Data emisji: 17.03.2020

Godzina emisji: 20.09

kul

Czytaj także

Tabletka na samotność. Jak ma działać taki lek?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 14:52
Powstały już leki na depresję i stany lękowe. Kolejnym odkryciem jest tabletka na samotność. Badania potwierdziły, że samotność jest chorobą nie tylko umysłu,  ale i też ciała. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto współczuć? "To jest podstawa człowieczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 13:26
- Współczucie wcale nie oznacza "czucia". To przede wszystkim motywacja do działania i samo działanie - mówi psycholog Julia Wahl. - Współczucie po prostu wszystkim się opłaca, bo sprawia, że zarówno nam jak i innym łatwiej się żyje. 
rozwiń zwiń