Stres czy presja otoczenia? Dlaczego młodzi sięgają po narkotyki?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 18:09
W 2018 przeprowadzono 686 interwencji związanych z zatruciem nowymi narkotykami. 11 osób miało od 7 do 12 lat. Głośno było też o 12-latku, który prowadził po zażyciu narkotyków. Dlaczego młodzi ludzie sięgają po używki?
Audio
  • Dlaczego młodzi ludzie sięgają po narkotyki? (Strefa prywatna/Czwórka)
Stres czy presja otoczenia?  Dlaczego młodzi sięgają po narkotyki?
Foto: zdjęcie ilustracyjne/Pixabay/domena publiczna

"Marihuana sprawiała, że nie czułem lęku"

Goszczący w studiu Dawid Lenarkiewicz po raz pierwszy miał kontakt z narkotykami w wieku trzynastu lat. W środowisku osób, z którymi przebywał, były też te, które zażywały narkotyki. Górę, jak mówił, wzięła ciekawość i chęć dopasowania się do grupy. Później, także inne czynniki. - Marihuana sprawiała, że nie czułem lęku. Dzięki niej czułem się lepiej. Uzależniłem się od niej do tego stopnia, że pod jej wpływem zacząłem pojawiać się na zajęciach już w podstawówce. Potem kombinowałem już tylko skąd wziąć na nią pieniądze - mówił gość Czwórki. 

- Coraz bardziej traciłem kontakt z rzeczywistością. Bliscy nie zauważali, że potrzebuję pomocy. Później pojawiły się twarde narkotyki, kurator, pobyt w zakładzie poprawczym. Przez jakiś czas mieszkałem na ulicy. Był moment, w którym pomyślałem, że nigdy już z tego nie wyjdę. Miałem poczucie, że jestem bliski śmierci - opowiadał.

Narażone są najczęściej osoby młode

Eksperci Tomasz Harasimowicz (Stowarzyszenie MONAR) i Łukasz Wieczorek (Instytut Psychiatrii i Neurologii) przyznali, że współcześnie narkotyki stały się na tyle powszechnym zjawiskiem, że nie stanowią dla młodych ludzi powodu do wstydu. Wyjaśniali, że przestały być domeną osób walczących z uzależnieniem. Badania wskazują, że aż 40 procent młodych ludzi przyznaje, że zdobycie narkotyków nie stanowi dla nich problemu. - Rzeczywiście po narkotyki sięgają w dużej mierze osoby młode. Jednym z najczęstszych powodów jest presja grupy - komentował Tomasz Harasimowicz.

Czy młodzi ludzie mogą się przed tym obronić? W jaki sposób edukować ich na temat zagrożeń związanych z uzależnieniami? Jak duża jest skala problemu w naszym kraju? O tym  w rozmowie z gośćmi Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Tomasz Harasimowicz (Stowarzyszenie MONAR); Łukasz Wieczorek (Instytut Psychiatrii i Neurologii); Dawid Lenkiewicz (zmaga się z problemem uzależnienia od narkotyków)

Data emisji: 14.01.2020

Godzina emisji: 20.08

ac/kul

Czytaj także

Festiwal Fantastyki Falkon 2.0. "Będą reprezentacje każdego uniwersum"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 14:00
Prelekcje, warsztaty, spotkania autorskie, gry planszowe, gry komputerowe i konsolowe, LARP-y i konkursy Kosplay. To tylko część atrakcji, które w tym roku przygotowali organizatorzy Festiwalu Falkon 2019. Konwent odbędzie się pod patronatem Czwórki w dniach 8-10 listopada w Lublinie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łata Miasta w Katowicach. Gdzie znajdziesz ich murale?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 16:40
Łata Miasta to projekt streetart'owy, który wykorzystuje elementy multimedialne. Główną ideą jest łatanie ubytków w poniszczonej tkance miejskiej i nadawanie jej nowego charakteru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prasa papierowa odchodzi w zapomnienie. Zostało jej 10-20 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 10:39
W grudniu ostatni raz dostaniemy do rąk papierowe wydania niektórych kolorowych czasopism. Na rynku zagranicznym obserwujemy podobne tendencje. Czy to oznacza koniec prasy drukowanej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawody przyszłości. Co nas czeka na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 17:30
Frontier jobs, last-mile jobs, wealth jobs - to pojęcia, które pojawiają się w prognozach dotyczących przyszłości rynku pracy. - Szacuje się, że dzisiejsi uczniowie podstawówek będą pracować w 65 proc. zawodów, które dziś jeszcze nie istnieją - mówi manager Tomasz Owsianko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goshiwon, czyli życie na 6 metrach kwadratowych

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 11:39
Na mieszkania typu goshiwon decydują się głównie koreańscy studenci i osoby niezamożne. Biurko, szafka, łóżko, mała lodówka, umywalka, prysznic, toaleta - to wszystko można zmieścić w tak niewielkim lokum.
rozwiń zwiń