Zespół Tourette'a. Jak żyć z tą chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 12:21
Osoba dotknięta zespołem Tourette’a powtarza pewne słowa, lub bez przerwy wykonuje tą samą czynność. Jak żyje się z tą chorobą?
Jak pomoć chorym z zespołem Tourettea?
Jak pomoć chorym z zespołem Tourette'a?Foto: fizkes/shutterstock.com

Billie Eilish w jednym z wywiadów przyznała, że cierpi na zespół Tourette’a, który zdiagnozowano u niej, gdy miała 11 lat. Jak miała opowiadać - najczęstszym sposobem, w jaki ludzie reagują na objawy tej choroby, jest śmiech, bo "myślą, że staram się być zabawna. - Myślą, że to specjalne, zachowanie dla jaj. Zawsze niesamowicie mnie urażało - powiedziała.

Zespół Gillesa de la Tourette’a dotyka według różnych statystyk 1-5 na każde 1000-10 000 osób. Występuje we wszystkich kulturach i grupach etnicznych, częściej wśród mężczyzn niż u kobiet.

Jest chorobą tikową. Pojawia się nagle między 2., a 15. rokiem życia, najczęściej u dzieci w wieku 7 lat. Osoba chora na zespół Tourette’a powtarza pewne słowa, lub bez przerwy wykonuje tą samą czynność. Początkowo objawy zespołu Tourette'a ograniczają się do prostych tików: mrugania oczami, ruchów ramion lub głowy, grymasów, pochrząkiwania czy mlaskania. W ciężkiej postaci choroby występują tiki złożone. - Tak naprawdę każdy przypadek jest inny - powiedział w rozmowie z Czwórką Maciej Soborczyk ze Stowarzyszenia. Tzw. "koprolalia", czyli wypowiadanie obscenicznych słów, zdarza się bardzo rzadko. 

W "Strefie Prywatnej" sprawdzimy, jak w praktyce wygląda życie z tą chorobą? Jak rozróżnić kiedy nerwowe poruszanie głową, "szarpanie" to nie żarty, a właśnie . Z jakimi problemami w związku z tym mierzą się nastolatkowie, którzy nawiązują pierwsze w życiu relacje?

Gośćmi Czwórki będą Katarzyna Wróbel z Polskiego Stowarzyszenia Syndromu Tourette'a, a także Wojciech Górski i Piotr Chojna - osoby z tym zespołem.

***

Na audycję "Strefa prywatna" zapraszamy w poniedziałek (27.06) po godz. 20.05. Program poprowadzi Weronika Puszkar.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia zdrowie
Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń