W trosce o uszy słuchaj odpowiedzialnie!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 15:00
W Dniu Zagrożenia Hałasem rozmawialiśmy o akcji "Słuchaj odpowiedzialnie", która jest częścią kampanii "Usłysz dobre dźwięki".
Audio
  • Jak dbać o zmysł słuchu i używać słuchawek odpowiedzialnie? (Dajesz radę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pathdoc/Shutterstock.com

słucha aparat słuchowy 1200.jpg
Jak działa aparat słuchowy?

Światowa Organizacja Zdrowia już w 2015 roku alarmowała, że prawie miliard osób na całym świecie jest narażonych na utratę słuchu z powodu niebezpiecznego sposobu słuchania muzyki. Datego akcja ma na celu uświadomienie nam, jak ważna jest ochrona słuchu oraz w jaki sposób bezpiecznie korzystać ze słuchawek. - Słuchać odpowiedzialnie znaczy po prostu słuchać ciszej. Słuchamy muzyki za głośno, bo wokół nas również dużo się dzieje. Dlatego warto zaopatrzyć się w słuchawki z aktywną redukcją szumów, które będą minimalizować odgłosy z zewnątrz - przekonywał Paweł Kun z firmy Aplauz. Jak podkreślał, nasz słuch błyskawicznie się przyzwyczaja do dużych głośności, dlatego nie odczuwamy dyskomfortu nawet, gdy przekroczymy granicę, za którą muzyka zaczyna być niebezpieczna dla naszego zdrowia. - Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że mają problemy ze słuchem - tłumaczył.

Jak wybrać słuchawki najlepsze dla naszych uszu, na co zwracać uwagę podczas zakupów i na jakim poziomie głośności nasz słuch nie doznaje uszczerbku? Jaki typ hałasu szkodzi nam najbardziej i dlaczego w dzień jestesmy w stanie "znieść" więcej niż nocą? O tym rozmawialiśmy w Czwórce. W programie m.in. o tym, jak swój słuch chronią DJ-e opowiadał dziennikarz muzyczny Norbert "Bert" Borzym, a o tym, co dzieje się w naszych uszach, gdy zbyt długo słuchamy muzyki przez słuchawki, opowiadał dr Krzysztof Morawski, laryngolog i audiolog.

Paweł Kun Zostawmy sobie wysokie głośności na wyjątkowe okazje: nasz ulubiony utwór na płycie, czy koncerty w plenerze. Nie słuchajmy dłuższy czas muzyki na pełnej dostępnej głośności sprzętu.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Paweł Kun (przedstawiciel firmy "Aplauz", współorganizatora akcji "Słuchaj odpowiedzialnie")

Data emisji: 25.04.2017

Godzina emisji: 12.25

kd

Czytaj także

Światowy Dzień Słuchu. Zadbaj, zanim stracisz!

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 17:00
Lubisz muzykę, słuchasz jej głośno i na słabych słuchawkach? Uważaj, być może już wkrótce wcale nie będziesz mógł się nią cieszyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badania okresowe. Lepiej zapobiegać niż leczyć

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 17:30
Morfologia krwi, OB, poziom glukozy, elektrolitów, mocznika i kreatyniny, a może prześwietlenie... O to, które badania każdy z nas powinien robić regularnie, zapytaliśmy dr. Pawła Grzesiowskiego, lekarza i dyrektora Centrum Medycyny Zapobiegawczej.
rozwiń zwiń