Zawód muzealnika. Spędza życie z dziełami sztuki

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 17:00
W Międzynarodowym Dniu Muzeów postanowiliśmy zajrzeć do muzeum i sprawdzić, na czym polega praca muzealnika i kustosza, a pomogła nam w tym Aleksandra Głowacz z Muzeum Pałacu Króla Jana III w warszawskim Wilanowie. - Muzealnik to osoba, która zajmuje się całym spektrum zadań - tłumaczyła.  
Audio
  • Mateusz Komorowski, zwycięzca Nieprzeciętnych 2008 i prezes Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego, o tym jak Czwórkowy Plebiscyt zmienił jego życie (Dajesz radę/Czwórka)
  • Aleksandra Głowacz o pracy muzealnika (Dajesz radę/Czwórka)
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w WilanowieFoto: trabantos/Shutterstock.com

Aleksandra Głowacz Ważnym obszarem pracy muzealników jest przygotowywanie wystaw, tworzenie ich narracji i porządkowanie dzieł sztuki tak, aby opowiadały one historie

Muzealnik odpowiada za przechowywanie, pielęgnowanie, katalogowanie oraz udostępnianie dzieł sztuki i muzealnych dóbr kultury. - Według organizacji ICOM, czyli Międzynarodowej Rady Muzeów, wszystkie osoby pracujące w muzeum są muzealnikami - zaznaczyła Aleksandra Głowacz. W rozmowie z Dominiką Klimek opowiedziała też, czym zajmuje się na co dzień w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. - Ja jestem historyczką sztuki, a do muzeum trafiłam, bo chciałam pracować w dziale edukacji. W pracy kontakt z ludźmi jest dla mnie bardzo ważny - mówiła. 

W Czwórce Aleksandra Głowacz przekonywała też, że zawód muzealnika może być ekscytujący. - Na studiach odbyłam praktyki w Zachęcie w Warszawie i pamiętam, że miałam wtedy do zrobienia najdziwniejszą listę zakupów. Kupiłam mąkę, lampki choinkowe oraz perfumy. To wszystko było potrzebne artyście do performance'u - wspominała zaproszona muzealniczka. A z jakimi pytaniami zwiedzających pracownicy muzeum często muszą sobie radzić? - Zdarzają się bardzo dociekliwi goście, którzy chcą wiedzieć, jak dane dzieło trafiło do naszej kolekcji. Nie zawsze te historie są proste do wyjaśnienia - podkreśliła.

W "Dajesz radę" rozmawialiśmy też o tym, co zrobić, żeby zostać kustoszem, jakie cechy osobowości trzeba mieć, żeby w muzeum pracować oraz co w Wilanowie będzie się działo z okazji zbliżającej się Nocy Muzeów. Ponadto nasi reporterzy - Aleksandra Opala i Łukasz Pietrzyk - rozmawiali z Anną Wende-Surmiak, dyrektorką Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz Andrzejem Betlejem, dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie i Januszem Czopem, konserwatorem dzieł sztuki.

Sprawdź też:
Nieprzeciętni grafika głosowanie 1200x660x.jpg
Nieprzeciętni 2017. Głosowanie trwa, wybierz zwycięzcę!

Na początku audycji zaś o nieprzeciętność Dominika Klimek zapytała Mateusza Komorowskiego, zwycięzcę Czwórkowego Plebiscytu Nieprzeciętni w 2008 roku.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Materiały przygotowali: Aleksandra Opala i Łukasz Pietrzyk

Gość: Aleksandra Głowacz (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)

Data emisji: 18.05.2017

Godzina emisji: 14.08

jsz/fbi

Czytaj także

"Menadżer jest jak most między dwoma światami"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 11:30
- Nasza praca polega głównie na kontaktowaniu się z ludźmi. Z jednej strony mamy artystów, z drugiej zewnętrzny świat, a my jesteśmy po to, by oba te byty połączyć - mówi Zosia Gawryś, menadżerka m.in. Paprodziada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia sztuki? "Nie dla powierzchownych!"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 15:50
Świat sztuki wymaga wiedzy i doświadczenia. - Trzeba dotykać przedmiotów, trzeba je oglądać i poznawać. Mijają lata, aż dojdziemy do wniosku, że coś jednak o tej branży wiemy - mówi rzeczoznawca i antykwariusz Dariusz Stoces.
rozwiń zwiń