X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zawód muzealnika. Spędza życie z dziełami sztuki

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 17:00
W Międzynarodowym Dniu Muzeów postanowiliśmy zajrzeć do muzeum i sprawdzić, na czym polega praca muzealnika i kustosza, a pomogła nam w tym Aleksandra Głowacz z Muzeum Pałacu Króla Jana III w warszawskim Wilanowie. - Muzealnik to osoba, która zajmuje się całym spektrum zadań - tłumaczyła.  
Audio
  • Mateusz Komorowski, zwycięzca Nieprzeciętnych 2008 i prezes Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego, o tym jak Czwórkowy Plebiscyt zmienił jego życie (Dajesz radę/Czwórka)
  • Aleksandra Głowacz o pracy muzealnika (Dajesz radę/Czwórka)
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w WilanowieFoto: trabantos/Shutterstock.com

Aleksandra Głowacz Ważnym obszarem pracy muzealników jest przygotowywanie wystaw, tworzenie ich narracji i porządkowanie dzieł sztuki tak, aby opowiadały one historie

Muzealnik odpowiada za przechowywanie, pielęgnowanie, katalogowanie oraz udostępnianie dzieł sztuki i muzealnych dóbr kultury. - Według organizacji ICOM, czyli Międzynarodowej Rady Muzeów, wszystkie osoby pracujące w muzeum są muzealnikami - zaznaczyła Aleksandra Głowacz. W rozmowie z Dominiką Klimek opowiedziała też, czym zajmuje się na co dzień w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. - Ja jestem historyczką sztuki, a do muzeum trafiłam, bo chciałam pracować w dziale edukacji. W pracy kontakt z ludźmi jest dla mnie bardzo ważny - mówiła. 

W Czwórce Aleksandra Głowacz przekonywała też, że zawód muzealnika może być ekscytujący. - Na studiach odbyłam praktyki w Zachęcie w Warszawie i pamiętam, że miałam wtedy do zrobienia najdziwniejszą listę zakupów. Kupiłam mąkę, lampki choinkowe oraz perfumy. To wszystko było potrzebne artyście do performance'u - wspominała zaproszona muzealniczka. A z jakimi pytaniami zwiedzających pracownicy muzeum często muszą sobie radzić? - Zdarzają się bardzo dociekliwi goście, którzy chcą wiedzieć, jak dane dzieło trafiło do naszej kolekcji. Nie zawsze te historie są proste do wyjaśnienia - podkreśliła.

W "Dajesz radę" rozmawialiśmy też o tym, co zrobić, żeby zostać kustoszem, jakie cechy osobowości trzeba mieć, żeby w muzeum pracować oraz co w Wilanowie będzie się działo z okazji zbliżającej się Nocy Muzeów. Ponadto nasi reporterzy - Aleksandra Opala i Łukasz Pietrzyk - rozmawiali z Anną Wende-Surmiak, dyrektorką Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz Andrzejem Betlejem, dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie i Januszem Czopem, konserwatorem dzieł sztuki.

Sprawdź też:
Nieprzeciętni grafika głosowanie 1200x660x.jpg
Nieprzeciętni 2017. Głosowanie trwa, wybierz zwycięzcę!

Na początku audycji zaś o nieprzeciętność Dominika Klimek zapytała Mateusza Komorowskiego, zwycięzcę Czwórkowego Plebiscytu Nieprzeciętni w 2008 roku.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Materiały przygotowali: Aleksandra Opala i Łukasz Pietrzyk

Gość: Aleksandra Głowacz (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)

Data emisji: 18.05.2017

Godzina emisji: 14.08

jsz/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Menadżer jest jak most między dwoma światami"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 11:30
- Nasza praca polega głównie na kontaktowaniu się z ludźmi. Z jednej strony mamy artystów, z drugiej zewnętrzny świat, a my jesteśmy po to, by oba te byty połączyć - mówi Zosia Gawryś, menadżerka m.in. Paprodziada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia sztuki? "Nie dla powierzchownych!"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 15:50
Świat sztuki wymaga wiedzy i doświadczenia. - Trzeba dotykać przedmiotów, trzeba je oglądać i poznawać. Mijają lata, aż dojdziemy do wniosku, że coś jednak o tej branży wiemy - mówi rzeczoznawca i antykwariusz Dariusz Stoces.
rozwiń zwiń