Florysta. Jeszcze rzemieślnik czy już artysta?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 13:00
Dziś praca w kwiaciarni to nie tylko przewiązanie gerberów kokardką. - To ciężka, fizyczna harówka. Dlatego ludzie, którzy nie kochają kwiatów i nie mają radości z obcowania z nimi, nie dadzą sobie rady - tłumaczyła Małgorzata Karolak, właścicielka pracowni florystycznej Barwy Natury.
Audio
  • Jak wygląda dzień florysty i na czym polega jego praca? Jak zostać florystą i czy każdy może wykonywać ten zawód? (Dajesz radę/Czwórka)
Florysta zajmuje się wizualną oprawą uroczystości i kompleksową dekoracją wnętrz
Florysta zajmuje się wizualną oprawą uroczystości i kompleksową dekoracją wnętrzFoto: Shutterstock.com/Dean Drobot

kelner barman wakacje praca 1200.jpg
Praca sezonowa. Jak szukać zatrudnienia na chwilę?

Współczesny florysta potrafi przygotować kompozycję kwiatową na ślub, do domu, od niewielkich bukietów, po przestrzenne, zmieniające estetykę pomieszczenia. Florysta to z jednej strony artysta, ale z drugiej - rzemieślnik, a nawet... pracownik fizyczny. - Przywiozłam dziś ok. 200 kg kwiatów, które musiałam zapakować i rozpakować. Poza tym każdego dnia wymieniamy galony wody, które dużo ważą - opowiadała Małgorzata Karolak. Jak podkreślała, w tym zawodzie najważniejsza jest praktyka, a jeśli dany bukiet przygotowuje się po raz setny, każdy ruch staje się automatyczny. - Wybieramy nasz bazowy kwiat, który zajmie centralny punkt w bukiecie i otaczamy go zielenią tak, by pozostałe kwiaty do niego nie przylegały. Dokładamy pomniejsze elementy tak, by w bukiecie był ład, ale jednocześnie, by każdy z nich był widoczny - opowiadała o tajnikach swojej pracy rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej.


indonezja wolontariat 1200.jpg
Wolontariat w Indonezji. Jak się tam dostać?

Jak wygląda dzień florysty i dlaczego rozpoczyna się już o godzinie trzeciej nad ranem? Do czego służy florystom ogromny "techniczny zlew" i ile waży florystyczna gąbka? Jak łączyć niektóre gatunki kwiatów, a których z nich w jednym bukiecie umieszczać pod żadnym pozorem nie można? O tym nagraniu materiału Beaty Kwiatkowskiej. W programie odwiedziliśmy także giełdę kwiatową wraz z Joanną Lewandowską z Kwiatowej Manufaktury.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 6.07.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/mc

Czytaj także

Fryzjer. "Zawód, w którym możesz zaszaleć"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 15:30
- Nie lubię, kiedy klientka siada w fotelu i mówi mi, co mam robić. To jest najgorsze, co może się zdarzyć u fryzjera – tłumaczy fryzjer Marcin Kasper.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca sezonowa. Jak szukać zatrudnienia na chwilę?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 09:40
Pierwsze oferty pracy sezonowej pojawiają się już wiosną. Pracowników na kilka miesięcy poszukują przede wszystkim hotele, restauracje, punkty gastronomiczne, szczególnie te w nadmorskich i górskich kurortach.
rozwiń zwiń