Skąd wiemy, że Ziemia nie jest płaska?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 16:25
Choć pierwsze dowody na kulistość Ziemi przedstawiał już w IV w. p.n.e. grecki filozof Arystoteles, a po nim wielu innych astronomów i uczonych do tej pory istnieje duża grupa nieprzekonanych. Jakie dowody na potwierdzenie tej tezy są znane współczesnej nauce? 
Audio
  • Jak udowodnić kulistość Ziemi? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Denis Tabler/Shutterstock.com

I czy możemy udowodnić kulistość ziemi nie sięgając do podręczników astronomii? Okazuje się, że tak. Wystarczy... zwrócić uwagę na to, co nocą widzimy na niebie. 

To, co widzimy na nieboskłonie w Polsce różni się np. od tego, na co patrzą Skandynawowie. Jak to możliwe? O tym opowiada w nagraniu Mateusz Borkowicz i wyjaśnia, jak domowym sposobem można zmierzyć odległość gwiazd i co ich układ może nam powiedzieć o kształcie naszej planety. 

W audycji szukaliśmy także planet pozasłonecznych, na których kiedyś może powstać życie i jak zwykle rzuciliśmy okiem na aktualne rozgwieżdżone niebo i odrywając na nim ciekawe obiekty, m.in. spadające Perseidy. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji >>>.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Borkowicz

Data emisji: 6.08.2018

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

Niebo południowe. "Daj się ponieść Drodze Mlecznej"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 16:00
To jedno z największych marzeń astronomów - móc obserwować południowe niebo. Mateusz Borkowicz i Ola Hamanowicz tłumaczą dlaczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astrosapiens - ciekawostki nie z tej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 14:37
- Spora porcja kosmicznych wiadomości, niezwykli goście i porady w jaki sposób obserwować niebo, newsy ze świata astrunautyki i podglądanie życia na międzynarodowej stacji kosmicznej – zapowiadał nowy poniedziałkowy cykl "Astrosapiens" jego autor Mateusz Borkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raz na 100 lat. 27 lipca koniecznie spójrz w niebo!

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 14:30
Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca nastąpi w najbliższy piątek i będzie świetnie widoczne z Polski.
rozwiń zwiń