Raz na 100 lat. 27 lipca koniecznie spójrz w niebo!

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 14:30
Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca nastąpi w najbliższy piątek i będzie świetnie widoczne z Polski.
Audio
  • Jak obserwować najdłuższe od stu lat zaćmienie księżyca? (Dajesz radę/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: dazweb/Pixabay/dom. publiczna

Zaćmienie Księżyca rozpocznie się o godz. 21.30 i potrwa aż 1 godzinę i 43 minuty. - Zjawisko jest podwójnie niezwykłe. Po pierwsze, będziemy mogli zaobserwować rekordowo długie zaćmienie księżyca, po drugie będzie to super opozycja Marsa - zapowiadał Mateusz Borkowicz. 

Co to oznacza? - Taka sytuacja zdarza się raz na kilkanaście lat. Opozycja oznacza, że w tym samym czasie Słońce, Ziemia i jedna z planet znajdują się w tej samej linii. To sprawi, że Mars znajdzie się znacznie bliżej Ziemi - wyjaśniał prowadzący "Dajesz Radę".

Dlaczego piątkowa noc została nazwana przez astronomów "krwistą nocą"? Co będziemy mogli zaobserwować na niebie? Dlaczego i w jaki sposób jedno z ciał niebieskich zmieni tej nocy swój kolor? Jak przygotować się do takiej obserwacji? O tym w nagraniu. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której tłumaczyliśmy, czym jest teleskop zwierciadlany i do czego może się nam przydać, rozmawialiśmy też o sukcesach Polaków w konstruowaniu łazików marsjańskich. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Borkowicz

Data emisji: 23.07.2018

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

Jak zostać odkrywcą planet?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 17:20
- Projekt, w którym uczestniczę już od wielu lat, polega na obserwacji miliarda gwiazd - mówi dr Paweł Pietrukowicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W stronę nieba. "Astronomia nie potrzebuje fajerwerków"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 16:20
- Napisałem tę książkę dla tych, którzy chcą przygodę z astronomią budować na solidnych podstawach. Zależało mi, żeby uzupełnić istniejący brak. I zerwać z "fajerwerkowatością" - wyjaśnia Andrzej Branicki, autor książki "W stronę nieba. Interaktywna szkoła astronomii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karol Wójcicki: Nieprzeciętny to dla mnie ten, który zaraża pasją

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 13:00
- Mogę nie znać się na kamieniach albo na malarstwie, ale umiem docenić pasję, która jest w człowieku - mówi Karol Wójcicki, jeden z jurorów tegorocznej odsłony Plebiscytu Nieprzeciętni.
rozwiń zwiń