X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Raz na 100 lat. 27 lipca koniecznie spójrz w niebo!

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 14:30
Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca nastąpi w najbliższy piątek i będzie świetnie widoczne z Polski.
Audio
  • Jak obserwować najdłuższe od stu lat zaćmienie księżyca? (Dajesz radę/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: dazweb/Pixabay/dom. publiczna

Zaćmienie Księżyca rozpocznie się o godz. 21.30 i potrwa aż 1 godzinę i 43 minuty. - Zjawisko jest podwójnie niezwykłe. Po pierwsze, będziemy mogli zaobserwować rekordowo długie zaćmienie księżyca, po drugie będzie to super opozycja Marsa - zapowiadał Mateusz Borkowicz. 

Co to oznacza? - Taka sytuacja zdarza się raz na kilkanaście lat. Opozycja oznacza, że w tym samym czasie Słońce, Ziemia i jedna z planet znajdują się w tej samej linii. To sprawi, że Mars znajdzie się znacznie bliżej Ziemi - wyjaśniał prowadzący "Dajesz Radę".

Dlaczego piątkowa noc została nazwana przez astronomów "krwistą nocą"? Co będziemy mogli zaobserwować na niebie? Dlaczego i w jaki sposób jedno z ciał niebieskich zmieni tej nocy swój kolor? Jak przygotować się do takiej obserwacji? O tym w nagraniu. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której tłumaczyliśmy, czym jest teleskop zwierciadlany i do czego może się nam przydać, rozmawialiśmy też o sukcesach Polaków w konstruowaniu łazików marsjańskich. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Borkowicz

Data emisji: 23.07.2018

Godzina emisji: 14.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zostać odkrywcą planet?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 17:20
- Projekt, w którym uczestniczę już od wielu lat, polega na obserwacji miliarda gwiazd - mówi dr Paweł Pietrukowicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W stronę nieba. "Astronomia nie potrzebuje fajerwerków"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 16:20
- Napisałem tę książkę dla tych, którzy chcą przygodę z astronomią budować na solidnych podstawach. Zależało mi, żeby uzupełnić istniejący brak. I zerwać z "fajerwerkowatością" - wyjaśnia Andrzej Branicki, autor książki "W stronę nieba. Interaktywna szkoła astronomii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Wójcicki: Nieprzeciętny to dla mnie ten, który zaraża pasją

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 13:00
- Mogę nie znać się na kamieniach albo na malarstwie, ale umiem docenić pasję, która jest w człowieku - mówi Karol Wójcicki, jeden z jurorów tegorocznej odsłony Plebiscytu Nieprzeciętni.
rozwiń zwiń