Niebo południowe. "Daj się ponieść Drodze Mlecznej"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 16:00
To jedno z największych marzeń astronomów - móc obserwować południowe niebo. Mateusz Borkowicz i Ola Hamanowicz tłumaczą dlaczego.
Audio
  • O Drodze Mlecznej, kultowym obserwatorium w Chile i pokoleniu młodych astronomek (Astrosapiens/Czwórka)
Droga Mleczna zawiera od 100 do 400 miliardów gwiazd. Ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość ok. 1000 lat świetlnych
Droga Mleczna zawiera od 100 do 400 miliardów gwiazd. Ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość ok. 1000 lat świetlnychFoto: Shutterstock.com/Denis Belitsky

Aleksandra Hamanowicz Pierwszy raz niebo południowe zobaczyłam w Brazylii. Wtedy uświadomiłam sobie, ile tak naprawdę jest gwiazd

Brazylia, Australia i Chile - to właśnie tam gość Czwórki podziwiała to, co widać na południowym niebie. - Najpiękniejsza jest Droga Mleczna. W lipcu możemy ją zobaczyć z Polski, ale na niebie południowym widzimy jej centrum. Ono znajduje się wprost nad naszą głową - mówi gość Czwórki. 

W Chile Aleksandra Hamanowicz odwiedziła słynne obserwatorium La Silla - kultowe miejsce dla pasjonatów astronomii. - Jest to najstarsza stacja badawcza w tamtym rejonie. Znajduje się tam bardzo dużo wspaniałych teleskopów oraz najlepsze instrumenty, które służą do odkrywania planet - opowiada. 


Czytaj także
Saturn 1200x660.jpg
Saturn. "Po uszach go poznacie"

Młoda astronomka tłumaczy także, dlaczego na Mazurach łatwiej zainteresować się astronomią niż w innych miejscach w Polsce, do czego służy Krzyż Południa i skąd wzięły się Trzy Siostry na ogonie Skorpiona. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Astrosapiens"

Prowadzi: Mateusz Borkowicz

Gość: Aleksandra Hamanowicz (astronom)

Data emisji: 14.07.2017

Godzina emisji: 15.22

kul/iwo

Czytaj także

Szukasz pasji z polotem? Zostań ornitologiem!

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 14:20
- Ptaszenie jest w modzie i mam wrażenie, że coraz mniej jest tych, którym ornitologia kojarzy się z nudą - przekonuje Dorota Zielińska, prezes Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Zaremba. Nieprzeciętny z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 18:00
Ma 19 lat, buduje rakiety i roboty, marzy o podbiciu Marsa. - Projekty, które realizuję wynagradzają mi wszelki trud, a tytuł, który otrzymałem, motywuje do dalszych działań w tym kierunku - mówi Mateusz Zaremba, zwycięzca Plebiscytu Nieprzeciętni 2017.
rozwiń zwiń