Dookoła Islandii na rowerze. "Chciałem doświadczyć przestrzeni"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 14:47
To kraj lodowców i wulkanów, w którym - według sondaży - żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie. O swojej wyprawie rowerowej po Islandii opowiadał w Czwórce Kuba Witek, autor książki "Ring Road. Dookoła Islandii na rowerze".
Audio
  • O swoich przeżyciach i przygodach na Islandii opowiada Kuba Witek (Dajesz radę/Czwórka)
Błękitna Laguna - jedno z najchętniej odwiedzanym miejsc na Islandii
Błękitna Laguna - jedno z najchętniej odwiedzanym miejsc na Islandii Foto: Ariane Hoehne/Shutterstock.com

W pewnym momencie, podczas mojej podróży zrobiło się zupełnie cicho. Zatrzymałem się i rozejrzałem. Wtedy zobaczyłem setki owiec, które stały wokół i patrzyły na mnie. A ja patrzyłem na nie Kuba Witek

Jeszcze dwa lata przed wyprawą praktycznie w ogóle nie jeździł na rowerze. Potem wybrał ten właśnie środek transportu, by objechać kraj dookoła. - Szukałem wyzwania, a w życiu cenię minimalizm w każdej dziedzinie, dlatego wybrałem rower. Dookoła Islandii wiedzie jedna droga, na której ruch jest niewielki - mówił Kuba Witek. - Dzięki temu mogłem doświadczyć tamtejszej przestrzeni, przyjrzeć się krajobrazom i poznać ludzi - tłumaczył.

Najbardziej szokująca była pierwsza konfrontacja z islandzkim wiatrem. Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem, bo w Polsce nie ma tego zjawiska. Musiałem się chować, by cokolwiek zjeść, inaczej wywiałoby mi kanapki z rąk Kuba Witek

Każdego dnia Kuba Witek pokonywał na rowerze kilkadziesiąt kilometrów, spał w namiocie, który woził cały czas ze sobą. Jak przygotowywał się do swojej wyprawy? Jakie są zalety podróżowania na rowerze i "dlaczego natura ma zawsze pierwszeństwo"? Jak powstawała jego książka "Ring Road. Dookoła Islandii na rowerze" i co znajdziemy na jej kartach? O tym w rozmowie ze studia Czwórki.

Zobacz więcej Podróże z Czwórką >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Kuba Witek (autor książki "Ring Road. Dookoła Islandii na rowerze")

Data emisji: 2.01.2019

Godzina emisji: 14.07

kd/ac

Czytaj także

Muzyczna podróż przez zimne góry Islandii

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 13:00
W "Muzycznym Biurze Podróży" wybraliśmy się tym razem do Islandii, by posłuchać tamtejszego folkloru, ale także najnowszych hitów, które rządzą na listach przebojów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Islandia - księżycowy krajobraz na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 16:45
Islandia jest krajem, który mógłby posiadać status innej planety. Ta niewielka wyspa położona usiana jest wulkanami, tysiącami rzek, wodospadów oraz polami geotermalnymi o wszystkich kolorach tęczy. 
rozwiń zwiń