Islandia - księżycowy krajobraz na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 16:45
Islandia jest krajem, który mógłby posiadać status innej planety. Ta niewielka wyspa położona usiana jest wulkanami, tysiącami rzek, wodospadów oraz polami geotermalnymi o wszystkich kolorach tęczy. 
Audio
  • Zdzich Rabenda o Polakach na Islandii i trekkingu na lodowcu (Czat Czwórki)
Islandzkie lodowce w obiektywie polskiego przewodnika Zdzicha Rabendy
Islandzkie lodowce w obiektywie polskiego przewodnika Zdzicha RabendyFoto: mat.pras./Zdzich Rabenda

zamek Doudleby 1200.jpg
Zamki nad Orlicą. Zapraszamy nad czeską Loarę

Przez trzy miesiące nie ma tutaj nocy, a przez pozostałe dziewięć na niebie można dostrzec zorze polarną. Wokół kraju przebiega jedna droga, a owiec jest tam więcej niż ludzi. Łączna liczba mieszkańców jest porównywalna ze średniej wielkości polskim miastem.

Zdzich Rabenda, podróżnik ze Śląska przyjechał na Islandię jako jeden z milionów turystów, ale za sprawą splotu wydarzeń zamieszkał na wyspie podejmując pracę przewodnika po tamtejszych lodowcach. - To był zbieg okoliczności. Na Islandię pojechałem, jako turysta. Bilet lotniczy dostałem w prezencie na urodziny - opowiadał gość Justyny Tylczyńskiej.

To miejsce mogłoby mieć status innej planety. Jest niepodobne do niczego innego Zdzich Rabenda

- Postanowiłem odwiedzić kilkoro moich znajomych, bo trzeba wiedzieć, że Polaków jest na wyspie coraz więcej. Jeden z nich od jakiegoś czasu pracował jako przewodnik po islandzkich lodowcach. Od słowa do słowa okazało się, że mogę być idealnym kandydatem do tej pracy - mówił w Czwórce. 

Zdjęcie stworzone w ramach projektu "Islandia w 15 godzin"Islandzkie lodowce w obiektywie polskiego przewodnika Zdzicha Rabendy

Islandia skrywa niesamowite miejsca, które nie zawsze znajdziemy w przewodniku. Czasem trzeba się trochę natrudzić, żeby do nich trafić Zdzich Rabenda

Jakie umiejętności należy posiadać, aby pracować na islandzkim lodowcu? Na czym polega taka praca? Jak rdzenni mieszkańcy wyspy traktują coraz bardziej powiększającą się polską mniejszość etniczną? Jak wygląda współczesna Islandia? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Materiał: Justyna Tylczyńska

Gość: Zdzich Rabenda (przewodnik górski, przewodnik po lodowcach na Islandii, autor bloga Takie Tam z Tripa)

Data emisji: 13.11.2018

Godzina emisji: 16.15

ac/kd

Czytaj także

Księżycowa Islandia. Czym przyciąga artystów?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 18:40
Sztuka Islandii jest bardzo młoda, bo liczy niespełna 130 lat - życie artystyczne rozkwitło tam na dobre dopiero w XX wieku. - Twórczość islandzkich artystów jest bardzo różnorodna. Oni ciągle poszukują swojej tożsamości - opowiadała w Czwórce Wiola Ujazdowska, artystka, która na Islandii żyje już prawie 4 lata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Islandia - w krainie lodu jest raj na ziemi

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 17:30
W krainie lodu żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie. - 80 proc. mieszkańców Islandii wierzy w elfy. I choć nikt nigdy ich nie widział, elfy mogą zablokować budowę drogi albo osiedla - opowiada Wojtek Kokot, uczestnik Erasmusa w Reykjaviku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gap year. Zrób sobie wolne

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 16:09
- "Gap year" to termin dosyć umowny, bo nie chodzi tu dokładnie o rok, tylko o jakąś przerwę - mówiła Sylwia Rogalska z EF Education.
rozwiń zwiń