Jak zwierzęta przygotowują się do zimy? "Jedne tyją, inne śpią"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 16:30
Póżną jesienią i zimą, kiedy gwałtownie spada temperatura i wszystko pokryte jest śniegiem, zwierzęta mają utrudniony dostęp do pożywienia. Ale przygotowań do tego okresu zwierzęta nie zostawiają na ostatnią chwilę.  
Audio
  • Strategie zwierząt na przetrwanie zimy (Dajesz radę/Czwórka)
Sikorka
SikorkaFoto: Jausa/shutterstock.com

Ptaki owadożerne odlatują do ciepłych krajów, inne przygotowują zapasy. - Sójki utykają w różnych miejscach żołędzie. Owszem, nie zawsze pamiętają, gdzie to zrobiły, ale większość z nich radzi sobie z wytropieniem zapasów nawet pod grubą warstwą śniegu - opowiada Krzysztof Konieczny (Fundacja Przyrodnicza "Pro Natura").

Część zwierząt na okres zimowy hibernuje. Wśród nich są nietoperze. Dlaczego nie można ich wybudzać ze snu? O tym m.in. w nagraniu audycji.

Nasz ekspert opowiada także o tych zwierzętach, które zajadają stres związany z nadejściem zimy. Jak bardzo zwierzęta mogą przybrać na wadze i ile powinny przytyć, by zima nie była dla nich straszna? 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Krzysztof Konieczny (Fundacja Przyrodnicza "Pro Natura")

Data emisji: 16.09.2019

Godzina emisji: 14.17

kul

Czytaj także

Rewolucja w świecie zwierząt. Właśnie powstają nowe gatunki

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 10:30
Wszystko za sprawą zaawansowanych technik biologii molekularnej, która pozwala zajrzeć do zwierzęcego DNA i zweryfikować dotychczas postawione tezy. Tak powstają zupełnie nowe gatunki zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie ptaków egzotycznych w wielkim mieście. "Dobrostan jest najważniejszy"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 10:54
Na ptaki patrzymy zupełnie inaczej niż jeszcze 10 lat temu. Amadyny wspaniałe, zeberki, mewki japońskie, słowiki chińskie, czy przeróżne papugi - obecnie stanowią one dla nas towarzyszy i przyjaciół, a nie wyłącznie "elementy hodowli". Jak o nie mądrze dbać? 
rozwiń zwiń