X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Depresja papug. "Zwierzęta cierpią na samotność"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 16:11
Papugi często zapadają na choroby psychiczne, m.in. depresję. Powodem może być stres związany z codziennym wychodzeniem właścicela do pracy czy szkoły. Jak postępować z chorym ptakiem?
Audio
  • Kiedy papugi narażone są na choroby psychiczne i jak je przed nimi ustrzec? (Dajesz radę/Czwórka)
Jedną z przyczyn smutku, a nawet depresji papug jest samotność
Jedną z przyczyn smutku, a nawet depresji papug jest samotnośćFoto: RelentlessImages/Shutterstock.com

ptak szyba 1200.jpg
Szklane pułapki. Jak giną ptaki w miastach?

Papugi potrzebują naszej obecności, a pojedynczy osobnik wychowany przez ludzi traktuje ich jak członków swojej rodziny. Jeśli im jej brakuje, następują zaburzenia behawioralne. - Tego typu zachowania obserwujemy w zoo, gdy ptaki trzymane są w zbyt małych klatkach. Mogą pojawić się również w domach, gdy właściciel "znika" na więcej niż osiem godzin każdego dnia. Ptaki wykonują wówczas monotonne, jednostajne ruchy głową, typowym obrazem jest też wyskubywanie piór. To manifestacja frustracji, stresu - tłumaczy Ines Daszkowska, lekarz weterynarii, specjalistka chorób ptaków. - Dlatego najlepiej decydować się od razu na dwa ptaki, bądź dobierać je w młodym wieku. 

Szczególnie wrażliwe są większe papugi, m.in. żako i kakadu. To wynika z ich inteligencji, a także z tego, że warunki domowe są dalekie od tego, jak ptaki te żyłyby w środowisku naturalnym Ines Daszkowska

Jak reagować, gdy zaobserwujemy u naszych podopiecznych symptomy depresji? Co robić, by ich uniknąć? Co zrobić, kiedy nie dajemy rady zajmować się pierzastym podopiecznym? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

W programie mówiliśmy także o tragicznym wydarzeniu, jakim było zatrucie stada kawek na warszawskim Służewu i zaprosiliśmy Was do Radiowej Encyklopedii Zwierząt, w której poznaliśmy niezwykłego ptaka o nazwie batalion. W Radiowej Poradni dla Zwierząt o zdrowiu psów i kotów, m.in. o nużycy i świerzbowcu, mówił dr Maciej Grzegory z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 8.10.2018 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Ines Daszkowska (lekarz weterynarii, specjalistka chorób ptaków)

Data emisji: 8.10.2018

Godzina emisji: 14.15

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sokół wędrowny. Wielki powrót do miast i lasów

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 18:16
W latach 70. i 80 ub. stulecia przez pestycydy, którymi opryskiwano uprawy, te drapieżne ptaki niemal w Polsce wyginęły. Dziś powracają, a w środowisku miejskim gustują w wysokich budynkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziobaki. Ssaki, które mają "szósty zmysł"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 17:02
Dziobaki spotkać można głównie we wschodniej części Australii. - Kaczka plus bóbr, to będzie dziobak. On naprawdę tak wygląda! - żartował prof. Kristofet Helgen z Adelaidy w rozmowie z Kacprem Kowalczykiem.
rozwiń zwiń