Depresja papug. "Zwierzęta cierpią na samotność"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 16:11
Papugi często zapadają na choroby psychiczne, m.in. depresję. Powodem może być stres związany z codziennym wychodzeniem właścicela do pracy czy szkoły. Jak postępować z chorym ptakiem?
Audio
  • Kiedy papugi narażone są na choroby psychiczne i jak je przed nimi ustrzec? (Dajesz radę/Czwórka)
Jedną z przyczyn smutku, a nawet depresji papug jest samotność
Jedną z przyczyn smutku, a nawet depresji papug jest samotnośćFoto: RelentlessImages/Shutterstock.com

ptak szyba 1200.jpg
Szklane pułapki. Jak giną ptaki w miastach?

Papugi potrzebują naszej obecności, a pojedynczy osobnik wychowany przez ludzi traktuje ich jak członków swojej rodziny. Jeśli im jej brakuje, następują zaburzenia behawioralne. - Tego typu zachowania obserwujemy w zoo, gdy ptaki trzymane są w zbyt małych klatkach. Mogą pojawić się również w domach, gdy właściciel "znika" na więcej niż osiem godzin każdego dnia. Ptaki wykonują wówczas monotonne, jednostajne ruchy głową, typowym obrazem jest też wyskubywanie piór. To manifestacja frustracji, stresu - tłumaczy Ines Daszkowska, lekarz weterynarii, specjalistka chorób ptaków. - Dlatego najlepiej decydować się od razu na dwa ptaki, bądź dobierać je w młodym wieku. 

Szczególnie wrażliwe są większe papugi, m.in. żako i kakadu. To wynika z ich inteligencji, a także z tego, że warunki domowe są dalekie od tego, jak ptaki te żyłyby w środowisku naturalnym Ines Daszkowska

Jak reagować, gdy zaobserwujemy u naszych podopiecznych symptomy depresji? Co robić, by ich uniknąć? Co zrobić, kiedy nie dajemy rady zajmować się pierzastym podopiecznym? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

W programie mówiliśmy także o tragicznym wydarzeniu, jakim było zatrucie stada kawek na warszawskim Służewu i zaprosiliśmy Was do Radiowej Encyklopedii Zwierząt, w której poznaliśmy niezwykłego ptaka o nazwie batalion. W Radiowej Poradni dla Zwierząt o zdrowiu psów i kotów, m.in. o nużycy i świerzbowcu, mówił dr Maciej Grzegory z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 8.10.2018 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Ines Daszkowska (lekarz weterynarii, specjalistka chorób ptaków)

Data emisji: 8.10.2018

Godzina emisji: 14.15

kd/ac

Czytaj także

Sokół wędrowny. Wielki powrót do miast i lasów

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 18:16
W latach 70. i 80 ub. stulecia przez pestycydy, którymi opryskiwano uprawy, te drapieżne ptaki niemal w Polsce wyginęły. Dziś powracają, a w środowisku miejskim gustują w wysokich budynkach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziobaki. Ssaki, które mają "szósty zmysł"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 17:02
Dziobaki spotkać można głównie we wschodniej części Australii. - Kaczka plus bóbr, to będzie dziobak. On naprawdę tak wygląda! - żartował prof. Kristofet Helgen z Adelaidy w rozmowie z Kacprem Kowalczykiem.
rozwiń zwiń