Wielkanoc dookoła świata oczami młodych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 09:00
Jak wygląda Wielkanoc na Islandii, w Tajlandii i Wielkiej Brytanii? Zapraszam na rozmowy z młodymi Polkami, mieszkającymi za granicą.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/FOTOGRIN

Jakie są lokalne dania, tradycje i zwyczaje? Na Bali przygotowuje się koszyczki obfitości, do których wkłada się różne symbole, dary dla bogów, na przykład ryż, coś słodkiego, kwiaty, albo banknoty.

W Wielkiej Brytanii symbolem tego święta jest natomiast Easter Bunny, który nie ma zbyt wiele wspólnego z z chrześcijańskim zajączkiem wielkanocnym. Easter Bunny przynosi dzieciom drobne upominków w postaci słodyczy.

W Portugalii nie ma zwyczaju święcenia pokarmów, ale za to w wielu regionach zachował się zwyczaj, który nazywa się "pogrzeb dorsza". W Wielką Sobotę mężczyźni kupują największy kawałek dorsza, jaki uda im się znaleźć w sklepie, pieką go i zjadają wraz z całą rodziną. Następnie zbierają wszystkie ości, pakują do ozdobnego pudełka i zakopują na podwórku. Ma to symbolizować koniec Wielkiego Postu. 

W audycji zastanowimy się także, czym te święta, w dobie koronowirusa różnią się od świąt z ubiegłego roku.

***

Na audycję "Dajesz radę" w piątek (10.04) od godz. 14.05 zaprasza Justyna Tylczyńska.

kulZobacz więcej na temat: Czwórka Wielkanoc
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jajko w jajku na Wielkanoc. Jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 10:48
- Do przygotowania wielkanocnych dekoracji radzimy wykorzystać to, co jest blisko nas - mówią dziewczyny z Pracowni M80. - Ze zwykłych rzeczy można wyczarować piękne i niecodzienne ozdoby - dodają
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisanki, hafty i przebieranki - tradycje wielkanocne w różnych regionach Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 16:39
- Region opoczyński słynny jest z wyjątkowych ludowych strojów, haftów krzyżykowych i różnych świątecznych ozdób, m.in. pisanek - opowiadała pani Danuta z Opoczna, która zajmuje się tworzeniem takich ozdób. 
rozwiń zwiń