Terapia jak wideokonferencja. Plusy i minusy terapii online

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 16:00
W czasie izolacji, kiedy ograniczone zostały kontakty osobiste, również wizyty u psychologa i terapie musiały zmienić formę. Jak wizyty u takiego specjalisty wyglądają obecnie?
Audio
  • Jak wygląda psychoterapia online? (Dajesz radę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: GoodStudio/Shutterstock.com

Osoby, które mają skłonność do zaburzeń psychicznych, szczególnie mocno przeżywają emocje związane z izolacją Małgorzata Libman-Sokołowska

- Zgodnie z zaleceniami większość konsultacji prowadzona jest telefonicznie albo przez wideokomunikatory. Dotyczy to także pracy psychoterapeutów, którzy w czasie izolacji prowadzą sesje z pacjentami w sieci - mówi Małgorzata Libman-Sokołowska z z Inicjatywy Psychologowie dla Społeczeństwa. - Natomiast psychologowie zatrudnieni w służbie zdrowia zostali oddelegowani do tego, by wspomóc personel medyczny i mają bezpośredni kontakt z chorymi - dodaje. 

Jak przyznaje rozmówczyni Dominiki Klimek praca zdalna wymusiła pewne zmiany w prowadzeniu psychoterapii. - Komunikując się online nie mamy pełnego obrazu pacjenta. Nie widzimy jego sylwetki, nie mamy dostępu do reakcji jego ciała, do komunikatów pozawerbalnych i dlatego pewne szczegóły mogą nam umknąć - wyjaśnia. - Kolejną niedogodnością jest to, że pacjent może nie czuć się bezpiecznie w trakcie rozmowy, którą prowadzi od siebie z domu. Nie jest sam, mogą przeszkadzać mu kręcący się w pobliżu domownicy albo sąsiad za ścianą. 

Dobry psycholog jest jak detektyw. Ma obserwować, ale nie powinien oceniać Małgorzata Libman-Sokołowska

Momo to nowe formuła kontaktu psychoterapeuta-pacjent może przynieść pozytywne efekty. - Czasami można zauważyć coś, co z perspektywy gabinetu jest niewidoczne. Przy czym istotne jest to, żeby uważać, czy nie przekraczamy granic, goszcząc u kogoś w domu - zaznacza psycholog.

Zmiana warunków pracy dla psychologów i terapeutów jest wyzwaniem także dla nich samych. A najważniejszym zadaniem z jakim muszą zmierzyć jest podtrzymanie kontaktu. - Musimy zadbać, żeby nasza relacja z pacjentem była taka, jak przed pandemią. Bo u niektórych osób izolacja społeczna dodakowo wywołuje pewne wycofanie i część moich kolegów przyznaje, że ma mniej pacjentów niż miała wcześniej - tłumaczy Libman-Sokołowska. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Małgorzata Libman-Sokołowska (psycholożka z Inicjatywy Psychologowie dla Społeczeństwa)

Data emisji: 14.05.2020

Godz. emisji: 14.09

kul/kd

Czytaj także

Mindfulness. Dlaczego warto spojrzeć na siebie z dystansu?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 12:50
- W ciągu dnia nie przestajemy produkować myśli, mindfulness pozwala nam zaobserwować ten proces i uświadomić, w jaki sposób bojkotujemy siebie i swoje życie - wyjaśnia certyfikowany trener uważności Kamila Wykrota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telefon Pogadania. Gaba Kunert o pomocy seniorom

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 16:00
Epidemia koronawirusa zmusiła miliony osób do graniczenia spotkań towarzyskich i wyjść z domu. Bardzo dotyka to osoby starsze i samotne. Na tę sytuację zareagowała Gaba Kunert i zainicjowała działalność Telefonu Pogadania.
rozwiń zwiń