Mindfulness. Dlaczego warto spojrzeć na siebie z dystansu?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 12:50
- W ciągu dnia nie przestajemy produkować myśli, mindfulness pozwala nam zaobserwować ten proces i uświadomić, w jaki sposób bojkotujemy siebie i swoje życie - wyjaśnia certyfikowany trener uważności Kamila Wykrota.
Audio
  • Na czym polega mindfulness i jak może pomóc nam w życiu? (Stacja Nauka/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Fer Gregory/shutterstock

Mindfulness to nie jest tylko uważność. To przede wszystkim metoda, która pozwala z pozycji obserwatora spojrzeć na nasze życie Kamila Wykrota

Współczesna popularność mindfulness na Zachodzie została zapoczątkowana przez Jona Kabat-Zinna - znanego amerykańskiego terapeutę i założyciela Kliniki Redukcji Stresu przy Akademii Medycznej Uniwersytetu w Massachusetts. W Polsce ta koncepcja także cieszy się dużym zainteresowaniem, bo pozwala m.in. "wrzucić na luz". - Generalnie wszystkim to polecam, bo są badania, które pokazują, że przynajmniej 80 proc. rzeczy, którymi martwimy się, że się wydarzą, nigdy nie mają miejsca - mówi gość Czwórki i tłumaczy, dlaczego w programie mindfulness ważne jest "zatrzymanie", podpowiada, jak nauczyć się przyglądać swoim reakcjom i zdradza, co wydarzy się w trakcie Agility by Design.   


Kamila Wykrota Kamila Wykrota

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Kamila Wykrota (założycielka Fundacji MindYourMind)

Data emisji: 18.10.2018

Godzina emisji: 12.25

kul/mk

Czytaj także

FOMO. Boisz się, że coś przeoczysz?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 15:50
Coraz więcej nastolatków odczuwa "lęk przed przeoczeniem czegoś" czyli FOMO (ang. fear of missing out) - tak wynika z badań przeprowadzonych na uczniach w Bośni i Hercegowinie przez polsko-bośniacką grupę naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy emocje są zaraźliwe? "To zależy od stopnia bliskości"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 14:00
W mowie potocznej funkcjonuje zwrot "zarażać śmiechem". Czy ma to naukowe uzasadnienie? 
rozwiń zwiń