Szycie znowu w modzie. Uszyj to sam i wyglądaj wyjątkowo

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 16:13
Szycie daje niesamowitą wolność i umożliwia wykorzystanie pokładów kreatywności. Ale jak zacząć zajmować się tym profesjonalnie?
Audio
  • Krawieckie DIY. Jak nauczyć się szycia? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Kotelnikov Andrii

Moje ubrania muszą być świetnej jakości. Mają być dobrze wykończone i służyć na lata Agata Kaliska

Niektórzy mają ten zawód we krwi

Możemy realizować szalone pomysły na ubrania, nie jesteśmy uzależnieni od panujących trendów, mamy dowolność, jeśli chodzi o kroje, rozmiary i materiały, a nawet możemy sami udekorować mieszkanie. Agata Kaliska z "Pracowni dobrego szycia" interesowała się szyciem już od najmłodszych lat, bo krawiectwo było w jej domu rodzinną tradycją. Swoją pierwszą maszynę do szycia dostała pod choinkę. - To miało być hobby, ale nagle stało się moją pracą - opowiadała.

hakerzy komputer f 1200.jpg
Data scientists. Czy wiedzą o nas wszystko?

Jakie cechy powinna mieć idealna krawcowa?

Jak mówiła Agata Kaliska, najłatwiej odnaleźć się w tym zawodzie, kiedy szycie jest twoją pasją. - Mnie tworzenie własnych ubrań sprawia ogromną przyjemność. Odpręża i relaksuje, bo to zajęcie, które sprawia, że skupiamy się tylko na jednej czynności. To ogromna frajda, że mogę wyglądać tak, jak chcę i nie muszę kupować tego, co narzucają nam modowe koncerny. Krawcowe częściej zwracają uwagę na jakość wykonanych ubrań w sklepach, a same dobierają dobrej jakości materiały - wyliczała. 

Fachu nauczysz się na kursie lub na YouTube

Poza doświadczeniem wyniesionym z domu warto mieć też przygotowanie pod okiem specjalisty. Tą drogą poszła rozmówczyni Dominiki Klimek. Kiedy po epizodzie z pracą biurową stwierdziła, że jej prawdziwą pasją jest szycie, postanowiła odnaleźć osobę, która pomoże jej podszkolić swój warsztat. Od krawcowej z kilkunastoletnim stażem nauczyła się umiejętności przydatnych w tej profesji i pięknych ściegów.

- Jestem zdania, że każdy może nauczyć się szycia. I nie potrzebujemy do tego kilku lat szkoły. Dobre kursy znajdziemy np. w internecie. Nie każdy uszyje garnitur czy garsonkę, ale większość z nas poradzi sobie ze skróceniem spodni czy uszyciem maseczki. Wszystko zależy od determinacji - mówiła.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Agata Kaliska "Pracownia dobrego szycia"

Data emisji: 21.05.2020

Godz. emisji: 14.09

ac


Czytaj także

Data scientists. Czy wiedzą o nas wszystko?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 19:03
Obecnie zbierane są gigantyczne ilości danych. Dotyczą naszych zwyczajów konsumenckich, aktywności w internecie i poza nim. Z danych tych korzystają analitycy, informatycy i naukowcy. Co mogą z nich wyczytać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terapia jak wideokonferencja. Plusy i minusy terapii online

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 16:00
W czasie izolacji, kiedy ograniczone zostały kontakty osobiste, również wizyty u psychologa i terapie musiały zmienić formę. Jak wizyty u takiego specjalisty wyglądają obecnie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka będzie kultura popandemiczna?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 19:36
Wśród artystów trwa dyskusja, jak świat kultury będzie wyglądał po pandemii. Zabraknie na pewien czas muzycznych festiwali, imprez masowych i dużych koncertów. Kto najbardziej na tym ucierpi? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czemu decydujemy się na autodestrukcyjne zachowania?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 18:32
Dlaczego w chwilach kryzysu uciekamy w alkohol, zamiast porozmawiać z bliskimi, po rozstaniu "stalkujemy" byłą sympatię i szukamy na jej zdjęciach nowego partnera/partnerki? Skąd w nas tendencje do zachowań, które ewidentnie nam nie pomagają, lecz szkodzą, a i tak się na nie decydujemy?
rozwiń zwiń