Data scientists. Czy wiedzą o nas wszystko?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 19:03
Obecnie zbierane są gigantyczne ilości danych. Dotyczą naszych zwyczajów konsumenckich, aktywności w internecie i poza nim. Z danych tych korzystają analitycy, informatycy i naukowcy. Co mogą z nich wyczytać?
Audio
  • Na czym polega praca data scientist? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: nd3000/Shutterstock

Nie każdy bez wykształcenia technicznego jest na straconej pozycji. Jednak, by rozwiązywać trudniejsze problemy, niezbędna jest umiejętność analitycznego myślenia i znajomość programowania. Artur Suchwałko, data scientist

Czym różni się praca analityka danych od data science?

Mówi się, że data scientist to nie do końca ta sama profesja, co analityk danych. Na czym polega więc różnica? - Nie korzystamy z tych samych metod statystycznych. Dane, z którymi pracujemy, są bardziej złożone, bo jest to tekst, ale też obraz i wideo. Ktoś, kto pracuje w zakresie data science to taki analityk, który z jednej strony ma wiedzę i umiejętności analityczne, by rozwiązywać trudne problemy, a z drugiej jest wystarczająco dociekliwy, by zastanowić się, jak te problemy można rozwiązać - opowiadał pracujący w dziedzinie data science matematyk Artur Suchwałko.

susza pszenica shutterstock_1145270459 1200.jpg
Jak walczyć z suszą? Pomoże nawet zwykła beczka

Rozwinięte technologicznie komputery, to bardziej złożone problemy 

Dziś problematyka, którą zajmują się data scientists, jest bardzo szeroka. Zaczęło się od pracy analityków, którzy tworzyli raporty na podstawie zebranych danych. Później pojawili się statystycy, którzy potrafili budować modele regresyjne, które umożliwiły przewidywanie i pokazywały pewne zależności. Z biegiem czasu i rozwoju technologii problemy stawały się coraz bardziej złożone. Jak wyjaśniał gość Czwórki, by stworzyć autonomiczny samochód, należało opracować bardzo złożone algorytmy.

Informacja jest najcenniejszą walutą

Co mogą przewidzieć eksperci pracujący w tym obszarze? Na przykład to, czy klient planuje zmianę banku. Przewidują to na podstawie danych na temat jego zachowań konsumenckich. Dzięki takiej informacji bank jest w stanie zatrzymać klienta, próbując wpłynać na jego decyzję. Do niedawna nawet bardziej złożone problemy można było rozwiązać z małą znajomością programowania. Dziś ta znajomość jest niezbędna, ponieważ ciągle pojawiają się nowe metody rozwiązań. Więc jeśli cechuje nas ciekawość, programowanie jest naszą pasją, a matematyka nie sprawia nam żadnych problemów, to może być nasz wymarzony kierunek.

O tym, jak zmienia się branża data science, opowiadał gość Czwórki. 

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Artur Suchwałko (data scientist)

Data emisji: 7.05.2020

Godz. emisji: 14.09

ac


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Egzotyczne wakacje zawieszone. Jak wypoczywać lokalnie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 20:41
Polskie lotniska do mninimum ograniczyły swoje rejsy. Nie ma odpowiedzi na pytanie, kiedy wrócą rejsy turystyczne. Musieliśmy zmienić nasze przyzwyczajenia i styl podróżowania, a wakacje za pasem. Czy nauczymy się wypoczywać lokalnie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawius na rynku pracy. Jak się przebranżowić?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 22:39
W Polsce obawy pracowników o własne posady są według badań największe od lat. Wiele osób staje przed perspektywą utraty pracy w związku z pandemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała prawda o egzaminach do szkoły teatralnej. "To test osobowości"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 14:50
Od lat to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów. Choć żeby się na niego dostać, nie wystarczą świetnie zdana matura i świadectwo z czerwonym paskiem. - Egzaminy do szkół teatralnych są wieloetapowe, Każdy próg to nowe doświadczenie i nowe obserwacje - mówi Konrad Żygadło z Akademii Teatralnej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie będą skutki ekonomiczne pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 22:49
Nie wszystkie gałęzie gospodarki od razu wrócą do stanu sprzed kryzysu. Zmiany mogą czekać branżę hotelarską, gastronomiczną, rozrywkową, kulturalną i wiele innych. Czy możemy przewidzieć jak będzie wyglądała gospodarcza rzeczywistość po pandemii?
rozwiń zwiń